Egyszerűsített foglalkoztatás alkalmazható – egyéb esetek mellett – a mezőgazdaságban (növénytermesztés, erdőgazdálkodás, állattenyésztés, halászat) és az idegenforgalomban végzett idényjellegű munkák esetén. A mezőgazdasági idénymunka – kivéve a növénytermesztési idénymunkát – nem haladhatja meg a 31 napot. A növénytermesztési és idegenforgalmi idénymunka esetén a munkaszerződés az idény hosszára (pl. síszezon, balatoni nyári szezon) köthető. A növénytermesztési idénymunkára további speciális szabályok is vonatkoznak, közölte a munkaügyi tárca.
Növénytermesztési idénymunkának tekintendő egyes növénytermesztési termékek (pl. gyümölcs, zöldség, dohány) termelésével összefüggő mezőgazdasági idénymunka és a termékeknek a munkáltató területén történő anyagmozgatása, csomagolása. E termékek körét egy külön, 2010. április 1-jéig kiadandó kormányrendelet határozza majd meg.
Növénytermesztési idénymunka esetében a munkaszerződést csak abban az esetben kell írásba foglalni, ha azt a munkavállaló kéri, illetve ha a foglalkoztatás egybefüggő időtartama – 5 nap helyett – a 30 napot meghaladja. Jelenléti ívet természetesen ekkor is vezetni kell.
A növénytermesztési idénymunkához 30 százalékos közteher kapcsolódik, de ha az a tárgyévben a 10 ezer munkaórát nem haladja meg, lehetőség van arra, hogy a munkáltató előzetesen csak közteherelőleget fizessen. Ilyenkor, ha valamilyen ok miatt mégsem lehet elvégezni a növénytermesztési munkát (pl. mert elverte a jég a termést), nem kell előre nagyobb összeget befizetnie, a későbbi elszámolással ez a veszteség a munkáltatót nem terheli.
Növénytermesztési idénymunka esetén a munkáltatót a bejelentési kötelezettség azzal az eltéréssel terheli, hogy azt nem naponta a munkavégzés megkezdéséig, hanem csak a tárgyhónapot követő hónap 12-éig kell teljesítenie.