Saját gyártású telefonokkal dobbantana a Google
Hétfőn jelentették be, hogy a Google 12,5 milliárd dollárért megveszi a Motorola Mobility Holdingot, azaz a Motorola mobilüzletágát. A vételár részvényenként 40 centet jelent, ami 63 százalékos prémiumot jelent a papírok pénteki záróárfolyamához képest. Ezzel a lépéssel a Google teljes jogú szereplője lesz a mobiltelefon-piacnak, vélhetően az elmúlt hónapok kihívásai késztették a lépésre az amerikai céget. A Google részvényesei pesszimistán fogadták a bejelentést, nem sokkal a Wall Street nyitása előtt majdnem 3 százalékos mínuszban voltak a papírok.
A Google számára nem lesz teljesen új terep a mobilpiac, hiszen tavaly januárban került forgalomba a cég első telefonja,a Google Nexus One, melyet a HTC gyártott a vállalat megrendelésére. A mostani felvásárlással azonban a keresőóriás saját maga állíthatja elő a készülékeket, melyeken saját Android operációs rendszere futhat majd. Eddig a Google főleg az Android növekvő népszerűségének köszönhette mobilpiaci térhódítását. A Motorola "átállítása" azért sem okoz majd különösebb problémát a cégnek, mivel eddig is az Android futott a telefonjain. Eddig a Motorola mellett a Samsung, az LG és a HTC voltak a Google legnagyobb megrendelői.
A felvásárlás bejelentése után a Google megnyugtatta az aggódókat, hogy az Android továbbra is nyílt forráskódú platform marad, a cég a tervek szerint külön üzletágba szervezi majd a Motorolát, mely továbbra is az operációs rendszert fogja használni. A vállalat menedzsmentje szerint az üzletet 2012 elején zárhatják le, addig még mindkét cég igazgatóságának jóvá kell hagynia a felvásárlást.
A Motorola a második negyedévet illetően profitjának 28 százalékos növekedéséről számolt be elsősorban a tablet-eladások növekedésének köszönhetően. A Motorola egyébként éppen az idei év elején bontotta külön két cégbe működését: a Motorola Mobility mellett a Motorola Solutions a másik társaság, mely elsősorban hálózatok építésével foglalkozik.
Piaci szakértők szerint azért is lehet jó üzlet a Motorola felvásárlása a Google számára, mert a céggel együtt annak tízezer szabadalmát is megszerzik. Így pedig sokkal hatékonyabban védhetik majd meg az Androidot az egyre szaporodó támadásoktól, melyek az utóbbi hónapokban többször eredményre is vezettek már.
A Microsoft kiásta a csatabárdot
A Google mostani lépése valószínűleg reakció volt a nagy rivális Microsoft terjeszkedési terveire: Bill Gates és csapata májusban jelentette be a Skype felvásárlását 8,5 milliárd dollárért, emellett folyamatosan pletykálnak arról, hogy a cég felvásárolja a szebb napokat is megélt Nokiát. A két társaság még februárban kötött megállapodást arról, hogy a Nokia készülékein a Microsoft operációs rendszere fog futni, szakemberek szerint azonban koránt sem biztos, hogy ennyivel beérik az amerikaiak.
A hírek szerint a Nokia és a Microsoft első közös telefonja az idei év végén jelenhet meg, a pletykák alapján viszont könnyen lehet, hogy addigra teljesen a Microsoft tulajdonában lesz a finn gyártó. Ráadásul az üzlet anyagi oldala sem jelentene komoly megterhelést a társaságnak, mely a második negyedéves eredménye szerint 52 milliárd dollárnyi készpénzállományon ül (A mobilpiacon is egymásnak ugrik a két informatikai óriás?), ami 43 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A cég profitja az előző évi 4,52 milliárd dollárról 5,87 milliárdra emelkedett.
Az utóbbi hónapokban a technológiai szektor legtöbb felvásárlási pletykájában előkerült az Apple neve is, hiszen a vállalat amellett, hogy a világ legértékesebb cége a tőzsdei érték alapján, komoly készpénzállományon ül, ráadásul folyamatosan jelentős nyereséget termel. A Google és a Microsoft a jelek szerint léptek, kérdés, hogy az Apple "beszáll-e a táncba", illetve mely területeken erősítené jelenlétét.
mfor.hu