A lap ismertette: tavaly májustól mostanáig kilenc jelentős bűnszervezetet számoltak fel a pénzügyi nyomozók, a költségvetésnek okozott kár több milliárd forint. Hozzátették: a módszer az egész országra kiterjedt és azonos, munkaerő-kölcsönző cégláncolatot hoznak létre olyan területeken, ahol sok a munkavállaló, ezáltal nagyok a költségvetésnek befizetendő közterhek, és a munkabértömeg is tetemes.
Sárközi Alexandra, a NAV bűnügyi szóvivője a lapnak azt mondta: tapasztalataik szerint főleg a vagyonőri feladatokkal és a takarítással foglalkozó területen fordul elő mindez, de az építőipar és a szállítmányozás is érintett.
Az alezredes megjegyezte, előfordulhat, hogy például multicégek megrendelik a szolgáltatást, ám nem tudnak arról, hogy megrendelésük bűnszervezethez kerül. A cégláncolat első eleme ugyanis jellemzően létező, bejegyzett cég, amely a törvények betartásával működik. A többi láncolattag célja azonban már a költségvetési csalás. Egymás között többször is átjelentik a munkavállalókat, akik után nem fizetik ki a közterheket, ezek a cégek egyáltalán nem adóznak, áfát sem fizetnek, így többszörös adózatlan bevételhez jutnak - mondta.
MTI