A napenergia-termelés mértéke a szigetországban 2013-ban 6,1-9,4 gigawattal nőhet, ami jelentősen meghaladja a korábbi, 3,2-4 gigawattos kapacitásbővítésre vonatkozó előrejelzést - írta jelentésében a Bloomberg New Energy Finance.
A londoni központú kutatóintézet a leszállított napkollektorok számának növekedésével, valamint a bejelentett napenergia-projektek megszaporodásával magyarázta a korábbi előrejelzés módosítását.
Japán tavaly júliusban indította meg a szélenergia és a napenergia kihasználását ösztönző támogatási programját, miután az ország atomerőműveinek a 2011-es fukusimai nukleáris balesetet követő leállítása miatt súlyos áramhiánnyal küzd. Az atomenergia korábban az ország áramellátásának mintegy 30 százalékát adta.
Lelelőzik az USA-t
A befektetésösztönző programnak köszönhetően a jelenleg a világ negyedik legnagyobb napenergia-termelőjének számító Japán az év végére megelőzheti az Egyesült Államokat, és talán még a világvezető Kínát is.
A program keretein belül a napkollektor-telepek méretétől függően 10 vagy 20 évig kilowattóránként 42 jenes, azaz nagyjából a Németországban fizetett összeg kétszeresére rúgó áron veszik át az áramot a termelőktől a japán szolgáltatók.
A program az ország energiaéhségének csillapítása mellett a belföldi napkollektor-gyártók, köztük a súlyos anyagi gondokkal küzdő Sharp, valamint a Kyocera bevételeinek is komoly lökést adhat.
Ugyanakkor Japán előtt még hosszú út áll a zöldenergia-nagyhatalommá válásig: 2011-ben a szigetország áramigényének mindössze 1,6 százalékát fedezte megújuló forrásokból, ami Kanada után a második legalacsonyabb részarány a világ hét legnagyobb fejlett gazdasága (G-7) között.
Minden energia kell
Azonban nem csak a megújulók jelentik a japán energiapolitikát. A japán kormány nemrég jelentette be, hogy újraindítja a katasztrófák miatt leállított fukusimai reaktorokat az idei évben. Ez természetesen sem a japán lakosoknak, sem zöldeknek nem tetsző fejlemény, hiszen jelenleg egy radioaktív város áll teljesen üresen az atomerőmű mellett.
Japán energiapolitika jövője azonban a metán-hidrát lehet, ami a japán tengerben nagy mennyiségben található fagyott formában. A szigetország 17 év kutatás után sikeresen nyerte ki a földgázt a jégből, ami "mély levegővételt" jelenthet a jövőben.
MTI/mfor.hu