A Lehman Brothers egy évvel ezelőtt úgy omlott össze, hogy még a csőd előtti hét végén sem volt előre látható a csúfos vég, és arra végképp nem számított senki, hogy ez lesz az az esemény, amely után elmélyül a pénzügyi krízis. Ennek tükrében különösen jó lenne, ha előre láthatnánk a következő megrázkódtatásokat, ám egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a ritka katasztrófák előrejelzése lehetetlen. Ezek kockázata olyan kicsi, előrejelzésük olyan nehéz, hogy a legtöbb ember egyszerűen figyelmen kívül hagyja őket.
Vannak persze, akiknek szakmájuk a kockázatok elemzése, ám ők sem tudnak sokat felmutatni. A politikai-gazdasági előrejelzések hatékonyságának felmérésére Phillip Tetlock pszichológus készítette a legátfogóbb elemzést. Tetlock húsz éven át 284 szakértőtől kért előrejelzéseket és összesen több mint 82 ezer prognózist vetett össze a későbbi eseményekkel. Konklúziója az volt, hogy jóslataik nem pontosabbak, mint a találgatások, mint fogalmazott: amikor versenyeztették az elemzőket, a legtöbbjük nem ért el nagyobb találati valószínűséget, mint amilyen eséllyel eltalálják a céltáblát a dartot hajigáló csimpánzok.
Tetlock két csoportba osztotta a szakértőket. Az általa sünöknek nevezett kategóriába azok kerültek, akik egy merev világkép alapján alakítják ki prognózisaikat. Velük szemben a rókák eklektikusak, alkalmazkodnak a helyzethez, amikor korábbi elképzelésük pontatlannak bizonyul. A pszichológus szerint az utóbbiak jobb jósok, írja a Napi.