Magyarország ugyanazokkal a foglalkoztatási gondokkal küzd, mint az ILO, illetve az unió más tagországai, csak a problémák fajsúlya más, véli Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. Itthon a legnagyobb gondot a foglalkoztatás rugalmasságának és biztonságának összehangolása jelenti, emellett rugalmas munkaügyi szabályozásra lenne szükség.
A jelenleg regisztrált több mint 370 ezer munkanélküliből a hetvenezret is meghaladja a 25 évesek vagy ennél is fiatalabbak száma, az ötven év felettiek pedig 58 ezren vannak. Feloldhatatlan ellentmondásnak tűnik, hogy míg öregszik a lakosság, épp a fiatalok nem kapnak munkát. Ezért a munkaadókat a fiatalok foglalkoztatására kell ösztönözni, a munkavállalók alkalmazkodókészségét pedig növelni kell.
"A tradicionális munkavállalás és foglalkoztatás nem tartható tovább, a hagyományos keretek között vesztesek leszünk" - véli Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Szerinte a vállalkozói viszonyban történő foglalkoztatást erősíteni, a munka törvénykönyvét pedig modernizálni kell.
Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a munkahelyek kiszámíthatóságát és a munkavállalok biztonságát hiányolja. További probléma, hogy a hazai dolgozók tehetetlenek, ha megszűnik egy munkahely, és nem tudják, hogyan, mire képezzék magukat, írja elemzésében a Világgazdaság.
A rugalmatlanság a hazai foglalkoztatás rákfenéje
A pénteken véget ért Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Budapesten rendezett regionális konferenciájának összegzése szerint rugalmasabb foglalkoztatás-politikára van szükség az elhelyezkedési esélyek javításához, írja elemzésében a Világgazdaság.