Az alkoholizmusról árulkodó tüneteket a még nem kontrollvesztett alkoholfüggők gyakran próbálják elrejteni. Ilyen lehet az ideges viselkedés, a teljesítményromlás, a fontos dolgok elhanyagolása. Munkahelyen is árulkodóak lehetnek az elvonási tünetek, így például a kézremegés és az izzadás.
Előfordulhat, hogy a dolgozó - épp a lelepleződés elkerülése érdekében - ilyenkor nem megy be dolgozni, eltűnik egy időre, megpróbálja kerülni a munkahelyét, munkatársait. A jól ismert alkoholszag munkahelyi megjelenése, amikor már a lebukás lehetősége sem számít, súlyosabb mértékű kontrollvesztett állapot jele lehet, mondta el a Világgazdaságnak Vandlik Erika, az Országos Addiktológiai Intézet adjunktusa.
A függőségre való hajlam alapvetően genetikai adottság, de kialakulásában nagy szerepe van a szocializációnak és a munkahelyi környezetnek is. Az ital alternatívája a stressz oldásának. A nagyobb stresszel járó - vezetői, döntéshozói - munkakörökben növekszik az alkoholfogyasztásra való hajlam, ez azonban emellett annak is betudható, hogy a fogadásokon, vacsorákon az ivási lehetőség mindig fennáll.
Az addiktológiai gondozók képesek felmérni, hogy az alkoholfüggő "hol tart", és lehet, hogy a teljes életmódjára kiterjedő változtatásokkal segíteni tudnak a menedzseren, írja elemzésében a Világgazdaság.
A stresszes dolgozók gyakrabban néznek a pohár fenekére
Bár a menedzserek körében is változó, ki hogyan és mennyire tudja leplezni alkoholfüggőségét, annyi biztosnak tűnik: a nagyobb stresszel járó - vezetői, döntéshozói - munkakörökben növekszik az alkoholfogyasztásra való hajlam, derül ki a Világgazdaság elemzéséből.