Kemény dolgokat mesélt a Magyar Nemzetnek a Kaposvár és Térsége Méhészeinek Egyesülete elnöke. Petrus Lajos szerint évtizedek óta szélhámosok irányítják a hazai mézpiacot, és amíg így is marad, addig itt nem lesz rend.
Petrus azt mondja, hiába tűnt el szinte teljesen Magyarországról a kínai hamis méz, a méhészek továbbra is nehéz helyzetben vannak, nem számíthatnak segítségre a kereskedőktől. A kaposvári elnök szerint a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke ráadásul korábba maga is ügyeskedett a mézzel, így alapjaiban kérdőjelezhető meg a hitelessége. Ráadásul a mai napig visszafogja a műfaj fejlődését.
Fazekas Gyula Petrus elmondása alapján csak látszólag küzd a hamis kínai méz ellen, valójában korábban maga is részt vett a vevők átverésében. Néhány évvel ezelőtt a Hír TV buktatta le Fazekast, aki a Pannon Honig magyar–német vegyesvállalat tulajdonos-ügyvezetőjeként saját irodájában pult alól, számla és nyugta nélkül árult címkézetlen vödrökben tárolt mézet.
Annak a terméknek az engedélyezettnél jóval magasabb volt az antibiotikum-tartalma, és Fazekas mosatlan kézzel morzsolgatta az eladásra kínált virágport.
A cikk felemlegeti, hogy Fazekasnak régóta rossz híre van a szakmában. Tagja volt a rendszerváltás után létrehozott Mellifera Kft. vezetőségének, mely a legjelentősebb mézfelvásárló és -értékesítő szervezet volt az országban.
A cég közgazdasági szempontból ideális lett volna a méhészeknek, de átverésen alapult. A Mellifera indulásakor 50 millió forintot szedett be csaknem ezer méhésztől, és bár 1989-2000 közötti működése során drágábban vette a mézet a termelőktől, a bedőlése után kiderült, hogy a felnyomott árat az induló tőke banki kamataiból fizették, vagyis a méhészek csak a saját pénzüket kapták vissza.
Az 50 millió forint a cég bedőlésekor sem volt több, sőt, nagyját be is kellett fizetni egy adóellenrőrzés során, tehát némely méhészekhez az alaptőke se jutott vissza.
A Mellifera Petrus szerint emellett a fejlesztésnek is keresztbe tett: amikor a tagok saját mézüzemet akartak létesíteni, az valószínűleg azért nem történhetett meg, mert a Mellifera szarvasi mézüzeme strómanokon keresztül Fazekasé volt, aki így szép hasznot gyűjtött be, melyet az egyesületi tagok elől is eltitkolt. Mára Fazekas Gyula mostani cégének egyik fióktelepe éppen Szarvason található.
A minőséget sem garantálta Mellifera. Fazekas korábban nem törődött az ellenőrzéssel, mert túl drágának és időigényesnek ítélte, viszont folyamatosan keverték a mézeket, a rosszabbatt a jobbhoz adták, kijött egy átlagos termék, de legalább minden mézen túl tudtak adni.
Petrus azt is mondja, hogy hiába akartak a méhészek évekkel a Mellifera bedőlése után szerveződni, hogy kezükbe vegyék a kereskedelmet, és ezáltal a begyűjtés, a csomagolás és az eladás haszna is a termelőkhöz kerüljön, Fazekas ezt megfúrta, mert egy ilyen társaság konkurenciát jelentett volna neki.
mfor.hu