3p

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 48,1. A decemberi gyorsuló ütemű növekedést (52,9) januárban csökkenés követi, hasonlóan az előző év azonos időszakához. A szezonális hatásoktól megtisztított indexértékek szerint az idei év első hónapjának csökkenése nagyobb, mint az előző év azonos időszakában mért visszaesés - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

A januári indexérték 1,8 százalékponttal nagyobb ütemű visszaesést mutat, mint 2004 januárjában (49,9), és 3,9 százalékponttal kisebb, mint az előző három év január hónapjainak átlagos növekedése (52,0). Az előző évhez hasonlóan, tehát a téli hónapokra jellemző szezonális hatás már január hónapban jelentkezett, azonban erőteljesebb visszaesést eredményezett az idén, mint a korábbi években.

A felmérés részindexeinek többsége csökkent decemberi értékéhez viszonyítva. Ez alól kivétel a beszerzési árak (58,3) gyorsuló növekedése, és a szállítási átfutási idő (50,8) további rövidülése. Januárban enyhe növekedést jelez a termelési index (50,1).

Decemberhez képest 4,7 százalékponttal csökkent a kibocsátás növekedési üteme. Az idei év januári indexértéke 0,6 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábban mért, csökkenést mutató indexet (49,5). Csökkenést jelez az új rendelések indexe is (49,1). A visszaesés üteme 0,3 százalékponttal nagyobb, mint egy hónappal korábban, de a beszerzésekre gyakorolt hatása ennél jelentősebb.

[ajanlo=90][igazitas=left/]A beszerzési index a decemberi növekedést (54,7) követően, hasonlóan a termelési indexhez, közel öt százalékpontot csökkent, így a feldolgozóipari beszerzések stagnálását mutatja január hónapra vonatkozóan. A tavalyi évben mind az új megrendelések állománya (53,8), mind pedig a beszerzések mennyisége (51,6) nőtt az év első hónapjában. Új lendületet vett a beszerzési árak (58,3) növekedési üteme. Az október-decemberi időszakra jellemző csökkenő ütemű növekedést januárban felváltotta a beszerzései árak gyorsuló emelkedése.

A beszerzési árak növekedését az élelmiszeripari vállalatok érzékelték a legjelentősebbnek. Januárban erőteljesebben csökkent az alkalmazotti létszám a feldolgozóiparban, mint decemberben. A foglalkoztatási index (45,9) értéke 1,9 százalékponttal jelez kisebb visszaesést, mint egy hónappal korábban (47,8). Az előző év januárjához (46,3) viszonyítva a csökkenés nagyobb ütemű.

Az ágazatok közül a csak a kohászatban változatlan a foglalkoztatottak száma, míg a többi iparágban negatív változás figyelhető meg: ezek közül a nem fém ásványi termékek gyártóinál legjelentősebb a visszaesés.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!