3p

A 90-es évek egyeduralkodójaként vonult be a köztudatba a General Electric, amely az évtized második felében mégis kénytelen volt átadni a legértékesebb vállalat címét a Microsoftnak. Fordult azonban a kocka, ismét a GE-t tartja a piac a legtöbbre.

Az elmúlt években letaszított General Electric csütörtökön visszavette a Bill Gates fémjelezte szoftveróriástól a piac legértékesebb vállalata címét. Történt ugyanis, hogy az elmúlt időszakban a két cég értéke folyamatosan közelített egymáshoz, majd a csütörtöki záróárak alapján a GE tőzsdei kapitalizációja immár ismét a legnagyobb a világon. A New Yorki Értéktőzsde záróárai alapján a General Electric 275,5 milliárd dollárt ér, szemben a Microsoft által képviselt 275,3 milliárddal. Forgalmát tekintve ugyanakkor továbbra sem dobogós.



A legfontosabb adatok a GE-ről

A szakemberek szerint a történések jelzésértékűek. A GE iránti negatív attitűd megfordulni látszik. A legendás vezérigazgató Jack Welsh távozását megelőző időkben kezdődött erózión úgy tűnik a Jeffrey Immelt irányította új menedzsment lassan úrrá lesz.

Bár az elmúlt két évben a társaság profitja csökkent az idei évi kilátások ismét kedvezőbbnek tűnnek az ipari termeléstől a pénzügyi szolgáltatásokon át minden területen érdekeltségekkel bíró monstrum számára. Épp ez utóbbi a biztosítási tevékenység volt ami miatt a tavalyi számok a vártnál gyengébbek lettek, de a szakemberek szerint a kötelezettségek kiegyenlítése és a biztosítási részleg feltőkésítése után ezek a viharfelhők is eloszlani látszanak. Nem véletlen, hogy a legtekintélyesebb piaci szereplő a First Call által megkérdezett elemzők szerint a tavalyi 32 cent után idén az első félévben 35 centet ér el részvényenként.

A jelenlegi helyzet azonban nem győz meg mindenkit. Az óvatos kijelentéseknek is igen jelentős szereplők adtak hangot. A Morgan Stanley vezető közgazdásza Stephen Roach 2003-ra globális szinten recessziót vár, amely jelentős hatással lesz a transznacionális vállalatokra is. Hasonló véleményen vannak Standard & Poor's elemzői is, akik szerint egy ilyen hatalmas konglomerátum jó esetben a piaci átlagnak megfelelő növekedéssel számolhat, nem pedig kétszámjegyűvel, mint ahogy a GE pénzügyi igazgatója Keith Sherin vázolta cég terveit.

A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a tőzsde értékítélete inkább az optimistábbak véleményével egyezik. Persze a pozitív korrekció kijárt már a GE-nek, amely tavaly közel negyven százalékot veszített értékéből. Kérdéses persze, hogy az abból visszaszerzett 24 százalék még az ésszerű fundamentális okokkal indokolható, vagy a piacokon oly sokszor tapasztalt "lufi-fújásnak" vagyunk ismét tanúi.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!