A projekt megvalósítására a magyar uniós elnökség idején létrejött munkacsoport teljes jogú tagja: Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia. Megfigyelő a tematikus csoportokban Horvátország, míg egyes munkacsoportokban Ausztria és Németország képviselői is részt vesznek.
Az Észak-Dél Energiafolyosó a közép- és délkelet-európai térség diverzifikáltabb energiaforrás-ellátását és nagyobb energiabiztonságát célzó infrastruktúra hálózat-fejlesztési programja. Ennek során a gáz-, kőolaj- és villamos energia hálózatok megfelelő összekapcsolását kívánják elérni a szükséges összeköttetések megteremtésével vagy felújításával. Alapvető cél a régió importfüggőségének csökkentése az észak-déli irányú gázszállítás lehetővé tételével a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger között. Az energiafolyosó az egységes uniós energiapiac kiépítését is segíti - emeli ki az NFM közleménye.
Kovács Tamás Iván hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szakemberei a kezdetektől részt vettek a munkacsoport ülésein és jelentősen befolyásolták a most véglegesített dokumentumok tartalmát. A sikeres egyeztetések eredményeként a Magyarország számára fontos földgáz és villamos energia projektek mindegyike bekerült az akciótervbe. A dokumentum a földgázprojektek közül a folyosó legfontosabb fejlesztésének tekinti a magyar-szlovák összeköttetést és a kapcsolódó lengyel-szlovák interkonnektort.
MTI