Az Alkotmánybíróság (Ab) 16 indítvány nyomán - melyeket szakszervezetek, jogvédők fogalmaztak meg, köztük a Magyar Helsinki Bizottság - kedden egyhangú határozatban semmisítette meg a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvénynek azt a rendelkezését, amely lehetővé teszi az indoklás nélküli elbocsátást. A testület szerint a vizsgált szabályozás aránytalanul és alkotmányellenesen korlátozza a közhivatal viseléséhez, illetve a hatékony bírói jogvédelemhez való jogot.
Az Ab május 31-ei hatállyal semmisítette meg az alkotmányellenesnek nyilvánított rendelkezést, "noha arra akár a törvény kihirdetésére visszamenőleges hatállyal is módja lett volna. A szabály így május 31-ig alkalmazható" - fogalmazott az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a Magyar Helsinki Bizottság. A jogvédő szervezet szerint indokolatlanul hosszú a három hónap gondolkodási idő egy olyan jogszabálynál, amelyet - a köztársasági elnöki vétóval együtt - alig egy hónap alatt fogadott el a parlament.
Az Ab egyebek mellett azzal érvelt a megsemmisítés május 31-ei hatálya mellett, hogy kellő időt kíván biztosítani a jogalkotásnak az új, alkotmányos szabályozás kialakítására. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az azonnali vagy visszamenőleges hatályú megsemmisítéssel nemcsak a kormánytisztviselők felmentése, hanem a lemondása is lehetetlenné válna.
A Magyar Helsinki Bizottság ezzel kapcsolatban azt közölte: mindazoknak, akiket az alkotmányellenessé nyilvánított szabály alapján eddig vagy ezután május 31-ig indokolás nélkül bocsátanak el, marad lehetőségük a jogérvényesítésére oly módon, hogy munkaügyi pert indítanak, amelyet ugyan vélhetően elveszítenek, ám a jogerős, elutasító ítélet birtokában 60 napig az Ab-hez fordulhatnak alkotmányjogi panasszal, arra hivatkozva: jogsérelmük egy alkotmányellenes jogszabály bírósági alkalmazása folytán következett be.
Ezt a panaszt az Ab feltehetően kedvezően fogja elbírálni, ezután pedig perújítással fordulhatnak az érintettek a munkaügyi bírósághoz, amely már nem alkalmazhatja az alkotmányellenes rendelkezést, és így az indoklás nélkül elbocsátott kormánytisztviselők bízhatnak jogos igényeik érvényesítésében - tette hozzá a szervezet.
Mint jelezte, alkotmányjogipanasz-minta elkészítésével segíti az érintettek jogérvényesítését.
A Magyar Helsinki Bizottság közleményében kitért arra: ha "a kormány az alkotmányosság szellemével összhangban kíván eljárni, úgy a türelmi időszakban önmérsékletet tanúsít, és nem alkalmazza a bizonyítottan alkotmányellenes szabályt, azaz nem bocsát el kormánytisztviselőket indokolás nélkül".
"Egy új alkotmányt elfogadni készülő kormánytöbbségtől minimálisan elvárható, hogy az általa irányított szerveket felhívja az Alkotmánybíróság határozatával összhangban álló joggyakorlásra" - írta a szervezet.
Lövétei István alkotmányjogász nyilatkozva felvetette annak lehetőségét, hogy a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulhatnának mindazon kormánytisztviselők esetében, akiket indoklás nélkül mentettek fel. A szakember szerint a rendes magyar bírósági utak igénybevétele után nemzetközi fórumok orvosolhatják az érintettek sérelmeit, és kötelezhetik kompenzációra a magyar államot.
MTI