2p

Csak előnyök várhatók a májusi német és osztrák munkaerő-piaci nyitástól - mondta Andor László foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős EU-biztos pénteken egy bécsi sajtótájékoztatón.

Az eddigi tapasztalatok és elemzések azt mutatják, hogy azokban az országokban - például Nagy-Britanniában és Franciaországban -, amelyek már korábban megnyitották munkaerő-piacaikat a később csatlakozott uniós országok munkavállalói előtt, minimális változás következett be a bérekben, és az új munkavállalók hozzájárultak a fogadó országok gazdaságához.

"Nem várhatók komoly zavarok" - mondta Andor László. Jelentős munkaerő-vándorlás nem várható, miután a tapasztalatok szerint a munkaerő-áramlás nagy része közvetlenül a 2004-es uniós csatlakozás után zajlott le - mondta. Emellett az elmúlt évek gazdasági visszaesésének hatására sokan azok közül, akik megjelentek a régi tagországok munkaerőpiacain, hazatértek. "Úgy tűnik tehát, hogy a (kezdeti) azonnali hatás nem ismétlődik meg" - jelentette ki.

Ausztria és Németország május elsejével véglegesen feloldja azokat a korlátozásokat is, amelyeket a nyolc, 2004.ben csatlakozott uniós tagállammal szemben vezettek be, káros munkaerő-piaci hatásoktól tartva.

A biztos elmondta, hogy az EU adatai szerint a 15 "régi" uniós tagállam bérszínvonalában 2003 és 2007 között kevesebb, mint 0,1 százalékos változást idézett elő az új országokból érkezett munkaerő-vándorlás.

Andor László kérdésre válaszolva elmondta, hogy az osztrák és a magyar szaktárca várakozásai szerint évente egy-két ezer új munkavállaló érkezhet a nyolc új tagállamból Ausztriába.

Megerősítette ugyanakkor, úgy véli, hogy a küldő országok munkaerőpiacán az EU-n belüli migrációval összefüggésben tapasztalhatóak a gazdaságra káros jelenségek is. "Néha nem a fogadó, hanem a küldő országokban jelentkeznek nehézségek, például az egészségügyben. (...) Bizonyos esetekben túl nagy a kiáramlás" - mondta. Ez nem csak munkaerő-veszteséget jelent, de azt is jelenti, hogy sokan nem a képzettségüknek megfelelő munkát végzik. Európai szintű megoldás jelenleg nem ismert a jelenségre - mondta. "Teljesen érthető, hogy az érintett az országok megpróbálnak megoldást találni arra, hogy megtartsák ezt a munkaerőt - tette hozzá. A hosszú távú hatás nagyon káros lehet - figyelmeztetett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!