3p

A német fuldai tartományi bíróság a magyar vállalkozókra vonatkozóan kedvező döntést hozott a napokban a Soko Bunda ügyben - tájékoztatta az egyik érdekelt cég, a Tóth Kft. vezetője Tóth Boldizsár.

A bírósági döntés még nem jogerős, az ügyész ugyanis fellebbezett. Tóth Boldizsár tájékoztatója szerint a bíróság a vádhatóság 118 oldalas vádanyagát tárgyalásra alkalmatlannak minősítette. Tóth Boldizsárt és a vele kapcsolatban álló több mint 20 cég vezetőjét felmentette. A vállalkozás vezetője levelében hangsúlyozza: a Soko Bunda és a Soko Pannónia ügyek a perbe vont vállalkozók 60 százalékát gazdaságilag tönkretették, több mint 10 volt a letartóztatott személyek száma. A vádpontok: embercsempészet, tiltott munkaerő átengedés, adócsalás.

A vállalkozó rámutat: a fellebbező ügyészség nem ismeri az E-101-es igazolásokat. Az ügyészség szerint a Magyarországon kiállított E-101-es igazolások formailag eltérnek a szabályostól. Ugyanakkor Európában csak egyféle forma létezik, amelyet minden országban a munkavállalók anyanyelvén állítanak ki. Tóth Boldizsár kifogásolja, hogy az ügyészség nem ismeri el az érvényben lévő államközi szerződéseket, az Európai Bíróság és a német Legfelsőbb Bíróság határozatait, nem fogadja el a német legfőbb ügyész iránymutatását.

Az ügy előzménye, hogy 2004-ben a német hatóságok fokozott ellenőrzéseket végeztek, állításuk szerint kiszűrendő az országban dolgozó feketemunkásokat. A Soko akciók kapcsán 25 nyomozói csoportot állítottak fel a hatóságok, a Pannonia során 24 magyar és 33 német állampolgár ellen indult eljárás tavaly. A Bunda során idén április 6-án a német szervek 134 lakást és 21 magyarországi objektumot kutattak át, 26 magyar állampolgár ellen kezdeményeztek vizsgálatot.

A német hatóságok házkutatást tartottak, iratokat foglaltak le, bankszámlákat zároltak, ezzel ellehetetlenítették számos cég működését. Néhány személyt a hatóságok bilincsben szállítottak el a helyszínről, de mindeddig még egyetlen esetben sem emeltek vádat. Igaz már 2005-ben több cég esetében a német hatóságok kénytelenek voltak megszűntetni az eljárást.

Az eljárások kapcsán az érintettek mindvégig azt hangsúlyozták, hogy a törvényeket betartva működtek Németországban. A megvádolt cégek vezetői szerint a Soko-ügy csak látszatintézkedés volt a politika részéről, az akkori gyenge gazdasági mutatókra reagálva indultak a razziák, és így próbálták kiszorítani az olcsóbban dolgozó magyar cégeket a helyi piacról.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!