A nemzetközi tapasztalatok szerint a költség- és időhatékony képzés megvalósítása érdekében egyre inkább számításba kell venni a korábban már megszerzett és a képzés-átképzés során jól hasznosítható ismereteket, készségeket. A már megtanultakkal újabb alkalommal foglalkozni fölösleges, mert költséges, illetve meghosszabbítja a képzési időt, akármilyen módon is jutottak ismereteik birtokába a felnőtt és nem felnőtt tanulók.
Szükséges ezeknek az ismereteknek a kategorizálása, pontosítása, felsorolása. Az előzetes tudásszintet felmérő rendszer kialakításának célja a korábban megszerzett ismeretek elismerése, vagyis a tudás - általános vagy specifikus - kreditálhatóságának szakszerű biztosítása.
Ezen túl lényeges a képzésre fordított pénz nagysága is. Az Európai Tanács célkitűzése, hogy a tagállamokban 2010-ig a vállalatok képzésbe fektetett beruházásainak a munkaerőköltség jelenlegi 2,3 százalékáról 20 százalékra kell emelkedni. Magyarországon 2000-ben a munkaerőköltségek 1 százalékát sem érte el a közvetlenül képzésre fordított beruházás.
(MTI)
Az 55 év felettiek felének kellene munkát adni
Az Európai Tanács célkitűzése, hogy az 55-64 éves népesség foglalkoztatási aránya a jelenlegi 40,1 százalékról 2005-re 50 százalékra bővüljön. Az ugyanis az államháztartásnak is érdeke, hogy a munkaképes korú lakosság minél tovább jelen legyen a munkaerőpiacon.