Euróban számolva az első öt hónapban az export gyorsabban, 20,4, az import valamivel lassabban, 19,8 százalékkal nőtt - hangoztatta Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
A külkereskedelem hiánya 1,7 milliárd euró volt az első öt hónapban. Hegedűs Éva szerint az egyenlegromlás a bővülő külkereskedelmi forgalmat figyelembe véve, relatíve kisebb, mint tavaly.
Az ipari vámszabadterületen előállított és exportált termékek az első öt hónapba az átlagot meghaladóan, 25,3 százalékkal nőttek. Ennél kisebb mértékben, 16,8 százalékkal bővült az ipari vámszabadterületek behozatala. Hegedűs Éva elmondta: a tíz legnagyobb exportőr az összes kivitel 35 százalékát adta úgy, hogy kivitelük 27,3 százalékkal, importjuk 3 százalékponttal kisebb mértékben emelkedett. Az árucsoportokat tekintve az exporton belül 60,az importon belül 52 százalékos arányban részesednek a gépek és gépi berendezések. A fejlett országokba irányuló export 19, az import 17,8 százalékkal bővült. A közép-kelet-európai országokba irányuló export 30,8 százalékkal emelkedett, az ezekből az országokból származó import 20,1 százalékkal haladta meg a tavalyi első öt hónap adatait. A CEFTA-országokba irányuló export 40, az onnan származó import 26,7 százalékkal emelkedett. Hegedűs Éva kiemelte: a CEFTA-országokkal folytatott külkereskedelemben a korábbi negatív egyenleg ez év első öt hónapjában pozitívvá vált.
Hegedűs Éva a gazdasági folyamatokról szólva kiemelte: az első negyedévben a GDP 4,4 százalékkal nőtt, ami a régióban a legmagasabb. A tulajdonosi hitelek nélkül az első öt hónapban 700 millió euró külföldi működőtőke jött Magyarországra. A helyettes államtitkár szerint a magyarországi beruházás továbbra is kifizetődő a külföldi befektetőknek. A sajtótájékoztatón elhangzott: a fontosabb feldolgozóipari ágazatok rendelésállománya az első négy hónapban 20 százalékkal nőtt, az export rendelésállomány 40 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában. A turizmus pozitív egyenlege az év első öt hónapjában 1 milliárd euró volt. Az idegenforgalom többlete az egyik legfontosabb mérlegjavító tényező.
Várkonyi László, a Külügyminisztérium főosztályvezetője kiemelte, hogy a CEFTA-országokkal lebonyolított kereskedelemben folytatódik a kedvező tendencia. A magyar exporton belül a CEFTA-országokba irányuló kivitel 9 százalékot ért el. A főosztályvezető jelezte, hogy novemberben a WTO miniszteri találkozóján újabb tárgyalási sorozat kezdődik a világkereskedelem további liberalizációjáról.
Az I-V. havi gazdasági folyamat értékelése
Euróban számolva az első öt hónapban az export gyorsabban, 20,4, az import valamivel lassabban, 19,8 százalékkal nőtt.