2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára kedden a Paksi Atomerőmű bővítéséről megbeszélést folytatott Jean-Hugues Perreard-ral, az atomerőművi blokkok építése terén francia, finn és kínai referenciákkal is rendelkező francia Areva vállalatelnök-helyettesével - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A francia cég az egyik potenciális beszállító lehet. A tárca közleménye szerint a budapesti találkozón a minisztérium képviselői megerősítették, hogy a létesítési tendert még 2012 elején kiírják.

A találkozón áttekintették azokat a legfontosabb műszaki feltételeket és finanszírozási lehetőségeket, amelyek nélkülözhetetlenek a Paksi Atomerőmű bővítéséhez.

A közlemény emlékeztet arra, hogy az új európai energiapolitika fő célja a versenyképesség, a fenntarthatóság és az ellátásbiztonság, amit jól szolgál az atomenergia. Ezt bizonyítja, hogy jelenleg összesen 442 atomerőmű működik és 65 blokkot építenek a világon. A jelenleg üzemelő atomerőművek beépített összkapacitása 375 ezer megawatt, ebből a paksi atomerőműé kétezer. A készülő, 2030-ig szóló nemzeti energiastratégiában az új atomerőművi kapacitások létesítése, mint elengedhetetlen “opció” szerepel - jegyzi meg a közlemény.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a jövőben a többi potenciális pályázó partnerrel is egyeztet az bővítésről.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter nemrégiben egy szocialista parlamenti képviselő kérdésére írásban azt válaszolta, hogy  az MVM igazgatósága által 2010 februárjában jóváhagyott koncepció nyomottvizes (PWR) reaktortípussal, a gyártótól függően 1.000-1.600 megawatt kapacitású blokkal számol, aminek létesítési költsége kilowattonként 2.000-3.000 euró. Az első blokk üzembe helyezését 2020-at követően, a másodikat 2025 utánra datálták. A tervezett üzemidő 60 év.

Az elfogadott koncepció szerint a szóba jöhető reaktortípusok: az orosz Atomstroyexport AES-2006-osa, a Toshiba Corp. leányvállalata, a Westinghouse Electric LLC AP-1000-e, és a francia-német Areva EPR, valamint a francia Areva és a japán Mitsubishi Heavy Industries ATMEA típusú reaktora.

Az MVM illetékese a napokba újságírókkal azt közölte, hogy  a jelenlegi négy lehetséges beszállító mellé egy ötödik, egy koreai cég is bejelentkezett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!