3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oxfordi Egyetem vezeti a világ egyetemeinek ranglistáját, amelynek középmezőnyében hét magyar egyetem is szerepel.

A világ egyetemeinek rangsorát több szempont alapján a londoni székhelyű Times Higher Education állítja össze évente. A csütörtökön publikált listán 980 egyetem szerepel. Az első helyet idén az Oxfordi Egyetem szerezte meg, amely a rangsort az elmúlt öt évben vezető Kaliforniai Műszaki Egyetemet (California Institute of Technology) szorította a második helyre.

A rangsorban hét magyar egyetem kapott helyet. A 301-350. hely közé került a Közép-európai Egyetem (CEU), az 501-600. helyezés közti sávba került a Semmelweis Egyetem, a 601-800. hely közti sávba sorolták a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetemet, az ELTÉ-t, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, míg a Debreceni Egyetem a 800. hely utáni kategóriába került - ismertette a Semmelweis Egyetem honlapja.

A Times Higher Education rangsorának szerkesztői az oktatás, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció (külföldi diákok száma, nemzetközi együttműködésben készült publikációk száma) alapján vizsgálják az intézményeket a lista összeállításakor.

Így épül az új Dagály

A BBC News beszámolója kiemeli, hogy az Oxfordi Egyetem révén először vezeti a listát brit intézmény. Phil Baty, a Times Higher Education szerkesztője ugyanakkor jelezte, hogy a Brexit miatt a brit egyetemek európai együttműködési projektjei bizonytalanná váltak, ami komolyan kihathat majd a brit egyetemek színvonalára.

A legjobb húsz egyetem között négy brit és egy svájci intézmény található, a többi egyetem mind amerikai. A briteknél az Oxfordi Egyetemen (1.) kívül a Cambridge-i Egyetem (4.), az Imperial College London (8.) és a University College London (15.) neve olvasható az élmezőnyben. A zürichi Svájci Szövetségi Műszaki Egyetem (ETH) második éve őrzi a 9. helyét. Az első tíz helyezett sorában az amerikai intézmények közül a Kaliforniai Műszaki Egyetem a 2., a Stanford Egyetem a 3., a Massachusettsi Műszaki Egyetem az 5., a Harvard Egyetem a 6., a Princeton Egyetem a 7., a Chicagói Egyetem és a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) pedig megosztva a 10. helyen áll.

Míg a lista vegyes képet mutat az európai egyetemekről, az ázsiai intézményeknél továbbra is fellendülés tapasztalható.

Németországból 41 egyetem került a teljes listára, ezek közül kilenc jutott be a százas toplistába. Hollandiának idén mind a 13 vezető kutatóegyeteme bekerült az első kétszáz közé.

Franciaország 27 egyetemének harmada viszont lejjebb csúszott a ranglistán, a 39 olasz intézménynek pedig a fele került hátrébb a sorban.

A kelet-közép-európai térségben Csehországból csak egy egyetem került a legjobb 600 közé, holott tavaly még hat ilyen intézmény volt. Romániából négy egyetem közül három csúszott hátrébb.

Az ázsiai egyetemek közben egyre feljebb kerülnek: a térség négy újabb egyeteme futott be a legjobb 200 közé, így már 19 ázsiai intézmény szerepel ebben a mezőnyben. A Pekingi Egyetem a 29. helyre ugrott előre a tavalyi 42. helyről, a Csinghua Egyetem pedig a 35. helyet szerezte meg.

Az első kétszázba hat hongkongi egyetem is bekerült. Ázsia legjobb egyeteme, a listán a 24. helyen álló Szingapúri Nemzeti Egyetem lett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!