"A jövőben is látunk lehetőséget arra, hogy Iránból kapjunk megrendeléseket, már jelenleg is tárgyalunk több projektről" - mondta el a Financial Times Deutschlandnak a MAN egyik szóvivője. A kapcsolatok komolyságát jelzi, hogy a konszern egyik leányvállalata részt vesz a legnagyobb iráni alumíniumolvasztó építésében.
A MAN-hez hasonlóan az ottani energetikai és telekommunikációs szektorban érdekelt Siemensnél, valamint a DHL leányvállalaton keresztül jelen lévő Deutsche Postnál is úgy nyilatkoztak: nem látnak okot arra, hogy visszavonulót fújjanak iráni egységeiknek.
"Ameddig Németország nem csatlakozik az USA-hoz, és nem vezet be embargót Iránnal szemben, addig teljesítenünk kell a szerződésben vállalt kötelezettségeket" - tette hozzá az MPC hajógyártó társaság, amely egy helyi partnerrel közösen épít hajókat Bandar Abbasban.
A két ország közötti gazdasági kapcsolatok súlyát jelzi, hogy az Iránba irányuló német export 2004. január és október között 30 százalékkal körülbelül 3 milliárd euróra emelkedett. Szakértők szerint ha az atomprogram körüli feszültség nem zavart volna bele a képbe, akkor a növekedés még nagyobb lett volna.
Mint ismert, John Browne, a BP olajkonszern vezére a hétvégén jelentette be, hogy a cég a jövőben nem kíván több beruházást elindítani Iránban. Browne a lépést azzal indokolta, hogy nem szeretnék provokálni az Egyesült Államokat.
Mint arról a Menedzsment Fórum korábban beszámolt, a Bush-kormányzat nemrég gazdasági szankciókat vezetett be több kínai vállalat ellen, mivel azok állítólag segédkeztek az iraki rezsimnek a nagy hatótávolságú rakéták tervezésében.
Menedzsment Fórum
Az USA sem ijeszti el Irántól a német cégeket
Az Iránban jelen lévő nagy német cégek az USA fokozódó politikai nyomása ellenére sem tervezik, hogy kivonulnak az országból. Az ázsiai államban a Siemens, a MAN és a Deutsche Post is komoly érdekeltségekkel rendelkezik.