A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) áprilisra vonatkozó statisztikája szerint összesen 413,7 ezer nyilvántartott álláskereső volt hazánkban, ami előző hónaphoz képest közel 18 ezerrel alacsonyabb létszámot jelent. Vagyis tovább folytatódott az álláskeresők számának mérséklődése a munkaerőpiaci szempontból kedvezőtlen időszak átvészelésére elindított téli közfoglalkoztatásnak köszönhetően. A program ugyanis tavaly novembertől idén április végéig 200 ezer ember foglalkoztatását tette lehetővé.
Igaz ugyan, hogy az alapfolyamatok kedvezőek, ha az álláskeresők összetételét vizsgáljuk, felemás eredményeket láthatunk. Míg a létszámot nézve értelemszerűen kevesebb lett a szociális segélyes, az ellátás nélküli és a tartósan munkanélküli, utóbbi két csoport mégis egyre nagyobb arányt képvisel a nyilvántartott álláskeresőkön belül.
Ellátás nélkül áprilisban 2010 decembere óta nem volt ilyen kevés álláskereső, számuk 229 441 volt, viszont ők a nyilvántartottak 55,5 százalékát teszik ki (egy hónappal korábban 55,3, egy évvel ezelőtt pedig 48,8 százalék volt az arányuk). Vagyis a munkaerőpiaci támogatások rendszerének átalakítása egyre több álláskeresőt tett juttatás nélkülivé, miközben az évről évre fokozódó volumenű közfoglalkoztatás eddig érdemben nem volt képes kompenzálni az átalakításokból fakadó veszteségeket.
Ami pedig a tartósan állástalanokat illeti, nem sokkal másabb a helyzet náluk sem. Áprilisra 119 ezer ilyen embert tartottak nyilván a munkaügyi hivatalokban, ami 2007 júniusa nem látott alacsony létszámot jelent. Az összes álláskeresőn belül ugyanakkor érdemben nem javul az arányuk, az elmúlt években jellemzően 30 százalékot képviseltek, átmeneti és látványos javulást esetenként az éves közfoglalkoztatási programok beindítása tudott okozni.
Visszaesett a munkaerőigény
Ugyan márciusban már szinte örömódákat zengtünk azon, hogy a piac önerejéből milyen régóta nem látott munkaerőigényt támasztott, az áprilisi adatok némileg letörték ezt a korábbi lelkesedést. A nem támogatott új munkahelyek száma ugyanis 17 780 volt, ami közel 5 ezerrel alacsonyabb a márciusinál, nagy szomorkodásra viszont nincs ok, hiszen 2013 áprilisához viszonyítva szintén közel 5 ezerrel magasabb a mostani szám. Az NFSZ tájékoztatása szerint a nem támogatott állások elsősorban az egyéb szolgáltatási és szállítási, mechanikaigép-összeszerelő, egyszerű ipari és bolti eladói foglalkoztatásokra vonatkoztak.
Ezzel szemben egyébként a támogatott új állások (döntő többségében közmunkát jelent) száma is visszaesett. A márciusi közel 58 ezer után áprilisban "csak" 26,5 ezer ilyen pozíciót nyitottak meg. Az alacsonyabb volumen a már lassan lefutó, utolsó hónapját élő téli közfoglalkoztatás és a még el nem indult hagyományos közmunka-program miatt lehetséges. A legnagyobb munkaerőigény Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelentkezett.
Ősszesen így tehát 44,3 ezer új munkahely jött létre áprilisban, feleannyi, mint egy hónappal korábban, és mindössze pár ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt.
Székely Sarolta
mfor.hu