4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ember évtizedek óta gyártja a robotokat, hogy segítsék, vagy éppen teljesen átvegyék a munkáját. Hiszen ki akar hegeszteni a gyárban, vagy éppenséggel meghalni a fronton, ha van más alternatíva?

Azt mindenki tudja, hogy például az autógyárakban részben robotok dolgoznak a futószalagok mellett. Azonban manapság már sokkal több területen jelentek meg az ember alkotta automaták.

A robotika egyik legnagyobb úttörői a japánok, és a legfrissebb hír is tőlük érkezett, ugyanis egy apró humanoid robotot küldenek az űrbe, azaz a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A remény és a robot szavak után Kirobo névre keresztelt, 34 centiméter magas és egy kilogramm súlyú szerkezet augusztusban érkezik az ISS fedélzetére, ahol az űrállomás japán lakóit fogja szóval tartani egy kísérlet keretein belül.

Játéknak tűnik, de nem az

A szerkezetet kifejlesztő Toyota, a Tokiói Egyetem és robotikai cégek reményei szerint a Kirobóhoz hasonló beszélő robotok a jövőben az asztronauták segítségére lehetnek az űrben. Maga Kirobo is valami hasonlóra vágyik, arra kérdésre, hogy mi az álma, ugyanis azt felelte: "Olyan jövőt szeretnék teremteni, amelyben az emberek és a robotok együtt élhetnek és jól ki tudnak jönni egymással."

"Ez egy kis lépés nekem, de egy hatalmas ugrás a robotoknak" - közölte a robot a Holdra elsőként lépő Neil Armstrong űrhajós híres szavaira utalva.

Ugyanakkor Kirobo első, a Dentsu japán reklámcég által szervezett küldetése nemcsak a tudományról, hanem a PR-ról is szól. "Oroszország volt az első nemzet az űrben, az Egyesült Államok volt az első a Holdon, azt akarjuk, hogy Japán legyen az első, amely emberekkel kommunikálni képes robotűrhajóst bocsát fel" - közölte Nisidzsima Joricsika projektmenedzser.

Kirobo az űrhajósokkal való beszélgetés mellett a Földön maradtakról sem feledkezik meg: a robot a tervek szerint tanórákat fog tartani japán kisiskolásoknak az ISS fedélzetéről. Ez nagyon népszerű manapság: egy kínai űrhajós hölgy tette ugyanezt nem is olyan régen.

Japán

"Sebészrovar"

Japán ugyanakkor ennél sokkal messzebb is eljutott a robotikában. Az ország öregedő társadalma híján van az egészségügyi dolgozóknak, ezért apró robotnővéreket lehet vásárolni a segítségre szoruló beteg vagy idősek számára. Ezek a robotok folyamatosan monitorozzák a páciens életjeleit, és ha kell kihívják a mentőt, vagy felhívják az orvost. Még arra is figyelmeztetnek, hogy vedd be a gyógyszered. A japán tudósok ezen felül olyan rovar méretű apró masinákat is fejlesztenek, melyek kockázatú műtéteknél segédkeznek, például: elérhetetlen helyen lévő tumorok kimetszésében.


Sci-fibe illő táncoló, és beszélő androidot is fejlesztettek már a szigetországban. A következő videón, egy manökenrobot látható.


USA

Jól tükrözi az országok habitusát a világban az a tény, hogy amíg a Távol-Keleten leginkább a szórakoztatóiparnak, az oktatásnak, vagy az egészségügynek gyártják az elektromos lényeket, addig az Egyesült Államokban harcászati szerephez jutnak.

Talán a legnagyobb úttörő cég a tengerentúlon a Boston Dynamics, aminek a "robottehenét" talán már be is vetette a hadsereg, de legalábbis a DARPA (amerikai védelmi fejlesztések ügynöksége) már teszteli.

Emellett egy teszt során sikerült futni képes robotembert előállítaniuk. Tehát a jövő robotkatonái már nem tudományos fantasztikumok, hanem tiszta valóság. Elég csak a drónokra gondolnunk.

Kiborgok

A végére maradt egy igazi kiborg. Ugyanis a RoboRoach fejlesztőinek egy apró irányító egységet szerelve a közönséges csótányra, sikerüt okostelefonnal irányítani azt.


Űrhajós, sebész és gyilkos robotok. A tudományos-fantasztikus könyvekben olvasott jövő már rég elkezdődött. Jobb, ha becsukjuk a szánkat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!