2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Története legnagyobb, 8,17 ezer milliárd jenes (83,7 milliárd dolláros) kereskedelmi deficitjét regisztrálta Japán a 2012-es költségvetési évben. A gyenge tengerentúli kereslet és az energiahordozók árának növekedése miatt 1980 óta először fordult elő, hogy az ország külkereskedelmi mérlege egymást követő két évben mutatott passzívumot - derült ki a tokiói pénzügyminisztérium csütörtökön közzétett adataiból.

A Japánban tavaly áprilistól idén március végéig tartó 2012-es költségvetési év során az export értéke 2,1 százalékkal esett, míg az import 3,4 százalékkal nőtt.

A legnagyobb mértékben az olaj és a földgáz behozatala drágult meg, előbbire 5,3, utóbbira 14,9 százalékkal költött többet a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset óta energiaigényét 90 százalékban importból fedező Japán.

Az energiabehozatalnak a jen gyengülésével magyarázható drágulása mellett a külső kereslet gyenge szintje húzta le a japán adatokat: az Európai Unióval szemben először könyvelt el deficitet az ország, és Kínával szemben is minden eddiginél nagyobb passzívumot mutatott a mérleg. A legmarkánsabban az autóipari és az elektronikai cikkek exportja esett vissza.

Nem csoda, hogy a japán kormány azt tervezi, hogy még idén újra üzembe helyezi a leállt reaktorokat.

Márciusi javulás

A 2013. márciusi adatok ugyanakkor elemzők szerint mérsékelt javulást mutatnak. Habár a 362,4 milliárd jenes passzívummal már sorozatban a kilencedik deficites hónapot zárta a japán külkereskedelem, az export éves összevetésben az előzetes várakozásokat meghaladva, 1,1 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az energiahordozó-import további drágulása miatt az import 5,5 százalékkal emelkedett.

Közgazdászok szerint még jó néhány hónapba telik, amíg a jen árfolyamgyengülése markánsan javítja majd a japán gyártók árversenyképességét, és ezáltal növeli az exportot.

Várakozások szerint a hagyományosan exportorientált japán külkereskedelmi mérlege az év második feléig passzív marad, de a folyó fizetési mérleg a külföldi befektetésekből származó jövedelmek növekedésének köszönhetően pozitív értékeket mutat majd.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!