A FEOSZ csütörtöki közleménye szerint mivel ezen vásárlási formáknál a fogyasztó az adásvétel előtt a valóságban nem látja az árut, meggondolhatja magát és meghatározott esetekben nyolc munkanapon belül indokolás nélkül elállhat a szerződéstől.
A vonatkozó jogszabály - a távollevők között kötött szerződésekről szóló kormányrendelet - értelmében ilyen esetben az értékesítő köteles a fogyasztó által kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő harminc napon belül visszatéríteni. A fogyasztót nem lehet arra kötelezni, hogy vásárolja le az összeget, azt vissza kell téríteni.
Ki lehet csomagolni
A FEOSZ-hoz sok olyan panasz érkezett az elmúlt időben, amelynél az értékesítő arra való hivatkozással utasítja el a fogyasztó igényét, hogy már kibontotta a terméket az eredeti csomagolásból.
A jogszabály viszont ilyen kikötést csak a hang-, illetve képfelvétel, valamint a számítógépi szoftverek esetén ír elő, ezeknél a felek eltérő megállapodása hiányában valóban nem lehet elállni a szerződéstől.
Mint arról az Mfor.hu korábban beszámolt, az EU brüsszeli bizottsága azt szorgalmazza, hogy az uniós fogyasztók nagyobb bátorsággal vásároljanak elektronikusan, beleértve az országhatárokon átnyúló netes vásárlásokat. Az e-vásárlások részaránya a nemzetközi kiskereskedelmi vásárlások értékében tavaly körülbelül hat százalék volt az EU-ban, a 27 tagállam együttesét nézve.