2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Japánban történt reaktorkatasztrófa nyomán biztonsági próbának, úgynevezett "stressz-tesztnek" vetik alá az európai atomerőműveket - közölte keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján Günther Oettinger német energiaügyi EU-biztos.

Az ellenőrzés azt célozza majd, hogy megállapítsák, mennyire tudnának átvészelni ezek az erőművek olyan természeti katasztrófákat, mint a földrengés, illetve az árvíz. Emellett áttekintik az esetleges terrorista támadás elleni védettség mértékét is. A biztos szerint még ebben a félévben kidolgozzák az ellenőrzési kritériumokat, és a teszteket "a lehető legrövidebb időn belül" el akarják végezni.

A műszaki jellegű biztonsági ellenőrzés elsősorban a reaktorok hűtőrendszereinek, illetve az áramkimaradás esetén üzembe helyezendő rendszereknek a megbízhatóságára, "állóképességére" összpontosít majd - mondta Oettinger. Mint hozzátette, az egyes erőműveknél eltérő szempontok kaphatnak hangsúlyt, hiszen a földrajzi adottságok függvényében az árvíz- és a földrengésveszély foka is különböző.

Az EU-biztos a nap folyamán megbeszélést folytatott a kérdésről uniós tagállami miniszterekkel és nukleáris biztonsági illetékesekkel. Megvitatták a különböző biztonsági tesztek kivitelezhetőségét, és úgy döntöttek, hogy az uniós államokon túl Törökországot, Oroszországot, valamint Svájcot is kérni fogják, kapcsolódjanak be a közös ellenőrzési projektbe. Uniós összesítés szerint Európában 153 atomreaktor működik.

Az Európai Bizottság előzőleg hivatalosan közölte, hogy nem veszélyezteti az európaiak egészségét a japán reaktorkatasztrófa. Az uniós végrehajtó testület szóvivője szerint "felettébb valószínűtlen", hogy Európában is a japánhoz hasonló erősségű földrengés történjen.

"Jelenleg semmi nem utal arra, hogy a radioaktív szennyeződés elérhetné a világ Japánon kívüli részeit, és különösen nem az EU-t" - mondta Olivier Bailly. Közölte, hogy Japán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen keresztül tájékoztatást adott a helyzetről, de segítséget nem kért. Bailly szerint azonban az unió kész a segítségnyújtásra, ha annak szükségessége felmerül. Az Európai Bizottság - tette hozzá - tudomással bír arról, és támogatja is, hogy a tagállamok nagy többsége azt ajánlotta polgárainak, ha tehetik, halasszák el utazásukat Japánba.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!