A díjazott vállalkozó az MTI-nek elmondta: elkeserítőnek tartja, hogy majd húsz évnyi kapitalizmus után is, a többség alapvetően az államtól várja a megoldást a problémáira, és a politikai elit igyekszik ezt az igényt elvtelenül kiszolgálni.
Gerendai Károly a magyar gazdaság nagy hibájának tartja, hogy nem elég hatékony, túl magasak a vállalkozások terhei, mert kevés az aktív befizető a költségvetésbe. Az államigazgatás és a közféra túlméretezett, rossz hatékonyságú, és emellett olyan szociális rendszert hordoz, amely meghaladja a lehetőségeket.
A jelenlegi gazdasági válság legnagyobb baja, hogy egy önmagát gerjesztő folyamat zajlik. Ha a kereslet csökkenésére leépítésekkel, a termelés visszafogásával reagálnak a cégek, az tovább fokozza a fogyasztás csökkenést. Az persze egyáltalán nem baj, ha megszünik a hitelekből finanszírozott, a lehetőségeket meghaladó túlfogyasztás. De nem szabad átesni a ló túloldalára. Azon kellene gondolkodni, hogyan lehetne a hazai gazdaságot erősíteni, például azzal, hogy aki fogyaszt vásároljon lehetőleg hazai termékeket - mondta.
"Én sem tudom a jó megoldást, de ezekben a helyzetekben keresni kell, hogyan lehet előre menekülni, hogyan lehet új piacokat találni és javítani a hatékonyságot" - tette hozzá.
Gerendai Károly szerint a politikusoknak szakítaniuk kellene azzal az álszent magatartással, hogy a problémákhoz azért nem nyúlnak, mert az népszerűtlen intézkedéseket jelentene, és ezzel negatívan befolyásolnák a választói szimpátiát. Úgy látja, hogy vannak a válságnak pozitívumai is, például elindult egy folyamat és a válság egyre több lépést kényszerít ki a döntéshozókból, de még ahol lehet, megpróbálják megúszni a felelős döntéseket. A bajban összefogásra és nem széthúzásra van szükség - hangsúlyozta.