A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (Hungarian Investment and Trade Agency - HITA) a Széchenyi Terv, a Széll Kálmán Terv és a formálódó külgazdasági stratégia mentén, a kereskedelemfejlesztés keretében a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) exportpiacának bővítését tartja szem előtt, emellett segíti a külföldi befektetőknek az országba vonzását - hangsúlyozta Dobos Erzsébet, a HITA elnöke csütörtökön, az önálló kormányhivatalt bemutató sajtótájékoztatón Budapesten. Hozzátette: a befektetés-ösztönzés és kereskedelemfejlesztés eszközeivel a magyar munkahelyek megőrzését, újak létrehozását kívánja elősegíteni az új hivatal.
Kerekes György, a HITA elnökhelyettese hangsúlyozta: célkitűzésük, hogy a magyar kkv-szektor részesedése az exporton belül a jelenlegi 18 százalékos arányról belátható időn belül 20 százalék fölé emelkedjen, ehhez legalább kétszámjegyű kivitelbővülést kell elérniük az érintett kkv-knak.
Dobos Erzsébet elmondta, hogy a hivatal tervezett létszáma 155 fő, a fővároson kívül hat regionális kirendeltséget hoznak létre, ezen belül minden megyével külön munkatárs foglalkozik majd. Jelenleg a létszámot nyilvános pályázatok segítségével töltik fel.
A HITA elnöke hangsúlyozta: munkájuk során partnerségben dolgoznak majd a szakmai szövetségekkel, kamarákkal és a kereskedelemfejlesztési ügynökségekkel. Kerekes György utalt arra, hogy a magyar kisvállalkozások exportjának növekedése előtt nemcsak a tőkehiány jelent akadályt, hanem a külkereskedelmi menedzsment ismeretek hiánya is. A hivatal tanácsadói személyesen keresik fel az exportképes kisvállalkozásokat, hogy felmérjék lehetőségeiket és tanácsokat adjanak számukra.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a HITA az idén 173 exportfejlesztési programot tervez 40 célpiacon, 20 ágazatban. Ezzel mintegy 3000 cégnek tudnak majd hatékony, közvetlen segítséget adni. Ágazati szinten a versenyképes, sok munkahelyet teremtő és megtartó szektorok kerülnek előtérbe, például a biotechnológia, a gyógyszeripar, a zöldiparágak, az élelmiszeripar, az informatika és a szoftverfejlesztés.
Kerekes György elmondta: Magyarországnak továbbra is szüksége van külföldi tőkére. A hivatalnál a nagyvállalatoknak beszállító hazai hálózat erősítését külön osztály kezeli, így várhatóan a Magyarországon működő, illetve a jövőben ide települő nagyvállalatok találnak majd hazai beszállító céget. A hivatal tájékoztatása szerint az idei költségvetésük 3,6 milliárd forint, amelynek nagyobb része a szakmai feladatok ellátását fedezi. Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a Nemzeti Külgazdasági Hivatal nem jogutóda az ITD Hungary-nek.
MTI