"Lévén, hogy a hét együttműködő munkaügyi szervezet közül immár hat EU-tagország-beli, nemcsak az elnevezésen, hanem a szakmai kapcsolatok módszerén is változtatnunk kellett" - mondta összegzésében Pirisi Károly, a foglalkoztatási hivatal főigazgatója. A változás lényege, hogy a kétévenként összeülő közép-európai fórum "a régióközi, benne a határon átnyúló programok, feladatok egyeztetésére helyezi a hangsúlyt" - tette hozzá a főigazgató.
Pirisi azt is kifejtette, hogy eddig a vártnál kisebb mértékű a munkaerő szabad áramlása a közép-európai tagországokban, ezért kap nagyobb figyelmet a foglalkoztatást növelő nagytérségi, illetve két- és többoldalú projektek készítése, összehangolása. Friss példa az utóbbira az előkészületben lévő Burgenland-Vas-Zala foglalkoztatási megállapodás. "Ennek mintájára időszerű lesz magyar-horvát-szlovén és magyar-szlovén-osztrák határon átnyúló munkaügyi együttműködési program létrehozása is" - mondta Pirisi Zoltán. (MTI)
Az uniós csatlakozás sem erősítette a mobilitást
Közép-európai Munkaügyi Szervezetek Együttműködési Fóruma néven átalakul a térség hét országának munkaügyi főigazgatói értekezlete, szélesebb körű egyeztető feladatokat vállalva - határozták el a háromnapos főigazgatói tanácskozás zárásakor. A munkaerő szabad áramlása ugyanis a csatlakozás ellenére sem éri el a várt mértéket.