3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai oktatás nem kielégítő színvonala és rossz szerkezete miatt nincs elég szakképzett munkaerő hazánkban, így könnyen távozhatnak a nyugati cégek, figyelmeztetett egy keddi konferencián Dr. Inotai András. Az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója azt is aggályosnak tartja, hogy miközben az ország az uniós pénzek özönében reménykedik, addig egy ennél sokkal fontosabb tényezőről, a hosszú távú gazdasági stratégiáról elfeledkezik. Mfor.hu tudósítás.

Mit várunk az uniós pénzektől? Az ír példa.

Inotai szintén heves kritikával illette azt a mostanában elharapódzott közfelfogást, amely megváltást vár a következő években lehívható uniós pénzek özönétől: "Az átfogó gazdasági stratégia nem helyettesíthető az Új Nemzeti Fejlesztési Tervvel. Utóbbi csupán egy eszköz, a végcél pedig a fenntartható versenyképesség." A szakember szerint erről elfeledkezik a magyar közvélemény, ráadásul hosszútávú gazdasági stratégia tekintetében a kormány is csupán a gondolkodásig jutott el: a konkrét cselekedetek hiányoznak, figyelmeztetett.

Az íreknek is várniuk kellett

Az igazgató szerint az is hibás feltételezés, miszerint rövidtávon megtérülhetnek az uniós pénzek. "Az ír gazdaság, amely 1973-ban csatlakozott az európai közösséghez, 15 évig meg sem mozdult. A szédületes fejlődés csak 1988-ban indult be, igaz ezután olyan mértékű volt, hogy a szigetország GDP-t tekintve mára Nagy-Britanniát is megelőzte" - tette hozzá.

A szakember úgy véli, Magyarországon ezzel együtt mentalitásbeli változásra lenne szükség. Káros az a hazánkban is tapasztalható vállalkozói szemlélet, amely olyan zsákmányként tekint a vissza nem térítendő támogatásokra, amit majd minden jövőkép nélkül fel lehet élni. Ehelyett - mint mondta - konkrét, átfogó tervek kellenének.

Az önfenntartó fejlődés a lényeg

Szerinte az uniós pénzek segítségével a vállalkozásoknak olyan szintre kellene eljutniuk, hogy ne szoruljanak rá további folyamatos támogatásra. A legfontosabb cél azonban az, hogy ezekből a forrásokból olyan fejlesztések valósuljanak meg, amelyekből közvetetten az egész gazdaság profitál majd, azaz "a multiplikátor hatás az országban marad."

"A társadalmat fel kell készíteni arra, hogy elinduljon az önfenntartó fejlődés útján. Természetesen létezik más ösvény is, az azonban nem a 21. századba vezet" - zárta meglehetősen szenvedélyes hangvételűre sikeredett előadását az igazgató.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!