A kaliforniai Stockton városában található "Diamond of California" nevű diófeldolgozó üzem munkásai a héten aláírták a cég vezetőségével új, 5 éves munkaszerződésüket, s ezzel pontot tettek az 1991 szeptembere óta tartó akciójuk végére. "Kezdetben senki nem számolt azzal, hogy ilyen sokáig tart majd a megmozdulás" - idézte Lucio Reyest, a sztrájkot szervező Teamsters Local 601 nevű szakszervezet egyik képviselőjét a Spiegel Online.
[ajanlo=95][igazitas=left/]A megállapodást némileg beárnyékolja, hogy 13 év alatt történt némi változás a cégnél. A megmozdulást kezdő dolgozók nagy része ugyanis ez idő alatt már új munkahelyet talált magának, így felettébb valószínűtlen, hogy ismét visszatérnének a társasághoz. Ennek ellenére a vállalat, amely időközben jelentős mértékben automatizálta a gyártási folyamatot és új munkatársakat is felvett, a sztrájkban érintett minden dolgozót, így az időközben távozottakat is levélben értesíti a régóta esedékes egyezségről, amelyben nekik szegezi a kérdést: kívánnak-e ismét régi munkahelyükön dolgozni?
A meglehetősen morbidnak tűnő történet gyökerei egyébként még 1985-re nyúlnak vissza, amikor a Diamond - a versenyképesség megtarthatóságának indokával - radikális mértékben, 30 százalékkal csökkentette munkavállalóinak fizetését. Néhány éven belül azonban rendeződött a társaság helyzete, így 1991-ben a Teamsters szakszervezet új követelésekkel állt a vezetés elé: egyrészt béremelést szerettek volna kicsikarni, másrészt a nyereségből is bizonyos százalékban rendszeresen részesülni kívántak.
A híradás arról már nem szólt, mennyit sikerült mindebből megvalósítani. A Teamsters fanatizmusáról, na meg idealizmusáról mindenesetre sok mindent elmond, hogy vezetőjük, James Hoffa 2000-ben még kitartásuk miatt méltatta a munkavállalókat, és egyenesen John Steinbeck regényhőseihez hasonlította őket.
Menedzsment Fórum
Beadták a derekukat a 13 éve sztrájkoló dolgozók
Bár kirívóan hosszú ideig kitartottak, végül mégis befejezettnek nyilvánították 13 éve tartó sztrájkjukat egy amerikai édesipari cég dolgozói, akik eredetileg a magasabb fizetés reményében szüntették be a munkát.