A cég a nyerstej felvásárlási árának növekedése, az erős forint és az exporttámogatások csökkenése miatt kényszerül exportkapacitása jelentős részének leépítésére. Az exporttevékenység már a tavalyi év során veszteségessé vált, áll a közleményben.
A kapacitás leépítése nem vonatkozik a belföldi tevékenységre: a termelők felé fennálló szerződési kötelezettségeiknek maradéktalanul eleget tesznek, a tejet a megállapodásoknak megfelelően átveszik, adja hírül az MTI.
A cég tavaly decemberben már kénytelen volt egyik egységét bezárni. A gyulai tejporgyártó üzem leállítása nyomán mintegy 100 munkahely szűnt meg, számolt be a Menedzsment Fórum.
A Friesland a magyar piacon 24 százalékos részesedésével a legnagyobb tejipari vállalat, az utóbbi években 3,5 milliárd forintot fordított üzemei korszerűsítésére. Árbevétele 2004-ben mintegy 60 milliárd forint volt, és csaknem 350 millió liter tejet vásárolt fel a magyar termelőktől. Ezzel jelenleg 1800 saját alkalmazottnak nyújt munkalehetőséget.
A Friesland Hungária élén nemrég vezetőváltás is történt: február elsejével távozott posztjáról Temesvári Kornél elnök-vezérigazgató. A cserére a vállalat regionális szerkezetváltásának keretében került sor.
A cég a magyar vezetésbe integrálta a kelet-közép-európai menedzsmentet, s Kiss Pál István, az eddigi regionális igazgató vette át a hazai operatív irányítást. A Friesland még 2001-ben vásárolta meg a Magyarországon 24 százalékos részesedésével ma már piacvezető tejipari vállalkozást a Nutriciától. A társaság szerint Temesvári vezetése alatt 2004-ben kimagaslóan eredményes évet zártak.
MTI/Menedzsment Fórum
Bezárja egyik magyar sajtgyárát a Friesland
Az év első felében megszűnik a Friesland Hungária Rt. hajdúböszörményi sajtüzeme. A 140 dolgozó egy részét a debreceni gyárba helyezik át, a többieknek kompenzációt nyújtanak.