Bogsch Erik – szokásához híven - elöljáróban hangsúlyozta, hogy egy negyedévből még nem lehet az éves eredményre következtetni. A cégvezető kiemelte, hogy mind forintban, mind euróban sikerült az árbevételt növelni. Jó negyedévet zárt a vállalat az orosz, a lengyel és a kínai piacon is, miközben az USA-ban visszaestek.
Az adózott eredmények növekedésében egyszeri tételek is vannak. Az egyik legfontosabb a kínai vegyesvállalat 100 százalékos megszerzése, amely 3,5 milliárd forintos átértékeléssel járt. Kiemelt esemény volt emellett egy debreceni biotechnológiai üzem bővítése, továbbá a Cariprazin európai törzskönyvének beadása.
A társaság árbevétele 1,9 százalékkal nőtt az első negyedévben, 89,34 milliárd forintot tett ki, euróban számítva 0,8 százalékkal 286,4 millió euróra emelkedett. Az üzemi eredmény egy egyszeri tételnek köszönhetően 6,9 százalékkal 14,8 milliárd forintra nőtt. A társaság 12,19 milliárd forint nettó nyereséget ért el a január-márciusi időszakban, ami 19 százalékkal alacsonyabb a múlt év azonos időszakinál. Az egyes piacokat tekintve nem volt jelentős elmozdulás a különböző régiók között.
A K+F költségek az előre jelzettnél alacsonyabbak voltak, ennek hátterében az áll, hogy egyes klinikai vizsgálatok folyamatosan indulnak be. Ebből a szempontból az Allergan amerikai vizsgálatai a legfontosabbak. A tervezett költségek ugyanakkor a jövőben várhatóan jelentkezni fognak. Bogsch Erik azt is ismertette, hogy a pénzügyi eredmények soron kisebb veszteség volt.
A csökkenő bruttó fedezet mögött a nőgyógyászati termékek árbevétel visszaesése mellett a rubel gyengülése áll. A nőgyógyászati termékek kapcsán Bogsch Erik elmondta, hogy a termékportfólióban jelentős súllyal rendelkező harmadik generációs fogamzásgátlókról a médiában negatív vélemények jelentek meg, amely a teljes piacot visszavetette. A Richter piaci részesedése ugyanakkor nem változott. A vállalat stratégiája az utóbbi években a nőgyógyászati termékekben való erősítése volt, amely mind a fejlesztéseket, mind az akvizíciót célozza. A vállalatnak ennek kapcsán a piaci folyamatokat is figyelembe kell majd venni.
Számos ellentétes folyamat volt a negyedévben, így például megtorpant az OC (orális fogamzásgátlók) termékek értékesítése, ugyanakkor az Esmya forgalma szépen emelkedett. Utóbbi kapcsán Bogsch Erik megjegyezte, hogy két fontos piacon (Olaszország és Franciaország) tovább húzódik az engedélyek megadása. Ennek ellenére tarthatónak véli az előzetesen terveket. Visszaesés volt az E15 országokban, az USA-ban és Latin-Amerikában is. A magyar piac stabil volt, annak ellenére, hogy az árerózió folyamatos. Ezt az utóbbi években bevezetett sikeres termékek ellensúlyozzák.
Az EU15 országban a visszaesés a fogamzásgátlók visszaesésével magyarázható. Ugyanakkor bevezettek új termékeket, így például fogamzásgátló tapaszt, ami ugyan nagyon kis súllyal rendelkezik, de növekedést mutat. A lengyel piacon a növekedést ismét egy influenza elleni szer iránti szezonális megugrása okozta. Románia növekedést hozott, ugyanakkor ott a bázisidőszakban alacsony volt az értékesítés.
Az orosz piac meglepő növekedést hozott, amely nagyobb részt volumennövekedésnek, kisebb részben áremelésnek köszönhető. Ezek ellensúlyozni tudták az euró-rubel árfolyamgyengülést. Az előrejelzések nem kedvezők, így a következő időszakban gyengébb negyedévek várhatók, hiszen a vásárlóerő folyamatosan mérséklődik. Bogsch Erik felhívta arra is a figyelmet, hogy a tavalyi második negyedévhez képest a rubel árfolyam nagyon sokat gyengült. A tavalyi erős rubel megdobta az árbevételt, ez viszont idén várhatóan nem fog jelentkezni, inkább lefele húzhatja a forintban számított árbevételt.
Ukrajnában egy alacsony szinten stabilizálódott az értékesítés. Nehézséget jelent, hogy a vásárlóerő drasztikusan visszaesett. Nem is várható javulást a következő időszakban. Az egyéb FÁK országoknál az orosz gazdaság visszaesése és az olaj- és gázárak esése fogja vissza a keresletet, itt sem várható pozitív fordulat.
Az USA-ban az előző negyedév a vártnál kicsit jobb lett, a magasabb készletezés visszaütött, és ebben a negyedévben számottevő volt a visszaesés. Kína továbbra is biztatóan növekedett, igaz itt a teljes gyógyszerpiac is növekszik. Latin-Amerikában a nőgyógyászati termékeknél az árak csökkentek és a gazdasági helyzet is romlott, ennek következtében gyengébb árbevételt tudott a Richter realizálni.
A jövőre vonatkozólag a vállalatvezető elmondta, hogy az idegrendszeri és a nőgyógyászati termékek körében lehet növekedés, míg a többi termékcsoportnál – így a szív és érrendszeri termékeknél – lemorzsolódás várható.
Az éves tervszámok kapcsán azt említette Bogsch Erik, hogy egyelőre nem változtatnak azokon.
mfor.hu