2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hagyományosan magyarnak hitt márkák közül valójában egyre többet gyártanak külföldön. A különbséget csak akkor vehetjük észre, ha résen vagyunk, mert azt csak egy nehezen észrevehető kódszám árulja el, írja a Népszabadság.

A hagyományosan magyarnak hitt tejtermékek közül valójában egyre többet gyártanak külföldön. A különbséget csak akkor vehetjük észre, ha résen vagyunk, mert azt csak egy nehezen észrevehető kódszám árulja el, írja a Népszabadság.

Miközben a hazai tejfogyasztás nő, egyre kevesebb magyar tejre van szükség. A kereskedők olcsó szlovák, lengyel és német tejtermékeket (tartós tejet, sajtot, joghurtot) hoznak be, amivel fokozzák az árversenyt. A szakemberek szerint az, hogy a Friesland Hungária bezárta gyulai tejporgyárát, csak a kezdet, a jövőben teljes átrendeződés várható a mind a hazai, mind a szlovák és a cseh tejpiacon.

[ajanlo=90][igazitas=left/]A hazánkban jelenlévő multinacionális vállalatok számára a tízmilliós piac nagyon kicsi, ezért a feldolgozók sorra alakítják át eddig itt gyártott termékkörük előállítását. Ezért fordulhat elő, hogy egy megszokott, magyarnak hitt terméket Csehországban, Szlovákiában vagy Lengyelországban gyártanak, amit a vásárló számára csak egy kis ellipszisbe írt CZ, SK vagy PL jelzés árul el. Az is előfordulhat, hogy ugyanabból márkából egyes termékfajták más-más országban készülnek. A Magyarországon piacvezető Friesland azt tervezi, hogy hazánkból látja el a régiót Túró Rudival, a joghurtok egy részével és desszertfélékkel.

A holland cég a két évvel ezelőttihez képest mintegy 110 millió literrel csökkentette a tejfelvásárlást. Míg az uniós csatlakozás előtt a tejfeldolgozók termékeik 10-15 százalékát érékesítették a hazai élelmiszeriparnak, ez mára szinte teljesen megszűnt, mivel a gyártók a Baltikumból, Lengyelországból vagy Szlovákiából hozzák be a félkész tejipari termékeket is. Ebből készül például a magyar terméknek hitt ömlesztett sajt, a pizzafeltét, a sajttal töltött baromfikészítmények is. Ennek az az oka, hogy ezekben az északi országokban még mindig jóval alacsonyabb tej felvásárlási ára, mint nálunk. Hiába közelítettek egymáshoz a felvásárlási árak az EU-csatlakozás után, a különbség még mindig bőven kompenzálja a szállítási költségeket, írja a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!