Az utóbbi időben két olyan korábbi üzletről is kiderült, hogy jó döntést hoztak a befektetők egy vállalatfelvásárlás kapcsán, amikor az elemzők túlzónak tartották a vételárat. Két, 2012-es felvásárlás is az idei évre ért be.
Csillogó csillagok
2012. október 30-án jelentették be, hogy a Disney négymilliárd dollárt fizet George Lucas filmrendező és producernek a Lucasfilm nevű cégért. Utóbbi vállalat több korábbi sikerszériáért felelt. A megvásárolt csomagban ugyanis ott voltak a Csillagok háborúja- és Indiana Jones-filmek, a DVD-, Bluray- és digitális letöltés-jogok, az animációs és élőszereplős tévésorozatok jogai. Más kérdés, hogy a két nagy sikerfilm széria meglévő darabjainak forgalmazói jogait a Lucasfilm korábban a Foxra (Csillagok háborúja-filmek) és a Paramountra (Indiana Jones-franchise) bízta.
Mindez elsőre szépnek tűnt, viszont komoly foltot ejtett a történeten, hogy a Lucasfilm a Csillagok háborúja film-, tévé-, DVD- és minden egyéb audiovizuális forgalmazói jogait örökre átadta a Foxnak a nyolcvanas években, míg a sorozat később elkészült többi filmjével kapcsolatos hasonló jogokat 2020-ig birtokolja a Fox. Mindez azt jelenti, hogy ugyan szabadon készíthet további részeket ezekben a témákban a Disney, a korábbi darabokkal együtt viszont nem tudja értékesíteni sem tévék felé, sem DVD-n vagy Bluray-n, csak akkor, ha ehhez a Fox is hozzájárul. Mindezek miatt a piacok az akkori felvásárlást nem fogadták kitörő lelkesedéssel, és a bejelentést követően inkább esett a Disney részvények árfolyama.
A Disney azonban a Baljós árnyak (Star Wars 7) sikerével bebizonyította, hogy a Lucasfilm bőségesen vissza fogja hozni az eredeti befektetést. A filmnek ugyanis csak a mozis bevételei 2 milliárd dollárt meghaladóak voltak. Egyes becslések szerint a különböző reklám- és ajándéktárgyakhoz kapcsolódó bevételek pedig ezt is bőven meghaladták, és az év elején túlszárnyalták a 3 milliárd dolláros szintet. Ez pedig csupán az első film volt, miközben további részek készülnek a Star Wars szériából. Ha ennyire elsöprő sikert nem is hoz, de biztosan milliárdos bevételekkel kecsegtet a már készülő Indiana Jones film is.
Fotóból milliárdok
Szintén 2012-ben cserélt gazdát az akkor perspektivikusnak tartott startup, az Instagram. A fotómegosztót a Facebook vásárolta fel, amelyet csak azért nem büntettek ezért a lépésért az elemzők károgását követően a befektetők, mert a közösségi oldal csak később, 2014-ben debütált a részvénytőzsdén.
Mindenestre az akkor fizetett 1 milliárdos vételár kapcsán a mértéktartó elemzők csak túlértékeltségről beszéltek, míg mások egyenesen Mark Zuckerberg beszámíthatóságát is vitatták.
Ők a legjobban kereső celebek
Az Instagram ugyan akkoriban már 30 millió felhasználhatóval rendelkezett, ám semmiféle bevétele nem volt. A Facebook felvásárlása, illetve az oldalba történő integrálása lévén az „instások” száma exponenciálisan növekedett, és sikeres üzleti modellt is találtak a vállalkozás számára.
Olyannyira, hogy a vállalat napokban megjelent előrejelzése szerint 2016-ban 2,2 milliárd dollár bevételt fog generálni. Sőt, a jövőben a növekedés gyorsulhat, így a bevétel 2020-ra elérheti az évi 7,6 milliárd dollárt. A Facebook befektetése tehát nem pusztán megtérült, hanem busás hasznot is hoz, miközben a felhasználói élményt is sikerült a közösségi oldalnak növelnie.
mfor.hu