[ajanlo=101][igazitas=left/]A radikális CMO-reform várhatóan 2006. július elsejével lép majd életbe. Ennek első hatása az árak radikális esése lesz: az Európai Bizottság az uniós belső cukorárak 40 százalékos csökkenésére számít. A piacot agyonszabályozó CMO ugyanis jelenleg rendkívül magas szinten tartja az édesítő árát, az háromszor akkora az EU-ban, mint a világpiacon. Kérdés, hogy a reform mikor kezd el beépülni az árakba.
A változtatás révén a 631,9 eurós tonnánkénti intervenciós cukorár 421-re csökken, a cukorrépa tonnánkénti kötelező felvásárlási ára 43,6 euróról 27,4-re mérséklődik, emellett csökken a cukortermelési kvóta és a szubvenciókkal támogatott exportkvóta is.
A jövedelmezőséget drasztikusan mérséklő intézkedések nyomán a felére csökkenhet a ma 55-60 ezer hektáros magyar cukorrépa-terület, ami a 90-es évek elején még 120-130 ezer hektár volt. Emellett mérséklődhet a csatlakozási tárgyalásokon kialkudott négyszázezer tonnás hazai cukortermelési kvóta, ami gyárbezárásokat vonhat maga után. Elsősorban az osztrák Agrana és a német Nordzucker gyárai kerülhetnek veszélybe, számol be a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyag:
A cukorpiac összeomlásától tart a Magyar Cukor Rt.
Cukorgyárbezárásokat hozhat az EU-reform
Hatalmas átalakulás előtt áll a cukorszektor az Európai Unióban: az uniós cukorrezsim (CMO) reformja drasztikusan csökkentheti a cukor árát, hazánkban pedig gyárbezárásokat is maga után vonhat, írja elemzésében a Világgazdaság.