3p

Az Európai Unió tagországainak az a legsürgetőbb feladatuk, hogy a foglalkoztatás javítása érdekében mielőbb hathatós strukturális reformokat vezessenek be - hangoztatta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok munkaügyi minisztereinek találkozóján.

Ez szükséges ahhoz is, hogy az EU elmozduljon a 2020-ig szóló átfogó gazdaságpolitikai stratégiában kitűzött, számszerű célok teljesítése felé - mondta.

"A strukturális reformok hatásukat tekintve ugyan hosszabb távon járulnak hozzá e célok sikeres eléréséhez, a siker záloga mégis az azonnali cselekvés" - fogalmazott az ülés soros elnöke azt a vitát lezárva, amelyben a miniszterek egyebek között arról cseréltek eszmét, hogy az idén útjára indított uniós gazdasági koordinációs mechanizmus keretében milyen lépésekre van szükség ezen a területen.

Czomba Sándor hangoztatta: az EU magyar elnöksége mindent megtesz annak érdekében, hogy a gazdasági koordinációt javító európai szemeszter végrehajtása ne szenvedjen késedelmet. Ennek segítése érdekében nemzeti reformprogramjaik mielőbbi elkészítésére kérte valamennyi tagállamot.

Az államtitkár leszögezte: a nemzetközi gazdasági krízis hatása mind gazdasági, mind foglalkoztatási szempontból rányomja bélyegét az EU-tagállamok helyzetére. Úgy vélte, hogy "a fiskális konszolidáció kulcskérdés, e nélkül nem lehet egészséges növekedési pályára állítani a gazdaságot".

Hangoztatta azt is, hogy az előrelépéshez szükség van a szociális partnerek közreműködésére, a folyamatos párbeszédre. Úgy vélte, hogy ennek a bérpolitikában kiemelt jelentősége van.

Czomba Sándor a felszólalásokat összegezve hangoztatta: az adó- és ellátórendszereket is olyan módon kell átalakítani, hogy munkára ösztönözzenek, és elősegítsék a munkahelyteremtést. Hozzátette: azt is biztosítani kell, hogy a felzárkózás előnyeiből minden társadalmi réteg részesedhessen.

A miniszterek közös következtetéseket fogadtak el az idén először kiadott, úgynevezett éves növekedési jelentés keretében, a szegénység és társadalmi kirekesztés elleni küzdelemről, valamint a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatásokról.

Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatáspolitikai és szociális felelőse a találkozón egyebek között azt hangoztatta, hogy csak akkor lehet sikeres az EU 2020, ha a munkaügyi miniszterek tanácsa is hozzájárul a célkitűzések teljesítéséhez.

A biztos szerint át kell gondolni a versenyképesség fogalmát.

Leszögezte azt is, hogy a gazdasági koordináció nem mehet a társadalmi érdekegyeztetés rovására. A szociális partnereket be kell vonni az uniós szabályozások vitájába - fogalmazott.

A vitában több hozzászóló méltatta a magyar elnökség programját a szóban forgó területen. Sokan kiemelték a januári magyarországi informális miniszteri találkozó eredményeinek jelentőségét is.

Több felszólalás kitért a néhány héttel ezelőtt ismertetett német-francia javaslatcsomagra, az úgynevezett versenyképességi paktumra is. A paktum több eleme a foglalkoztatási és szociális területet érinti, és a felvetéseket a tagállamok jelenleg elemzik. Czomba Sándor jelezte, hogy a vitában ezzel kapcsolatban elhangzottakat az elnökség tudomásul vette.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!