2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dömpingellenes illeték kivetését javasolta csütörtökön a Európai Bizottság az Európai Unióba érkező kínai és vietnami cipőimportra, miután megállapította, hogy ezek a termékek az uniós gazdaságot zavaró mennyiségben és áron kerülnek az EU-tagországokba.

Peter Mandelson, a bizottság kereskedelmi felelőse jelezte, hogy elképzelései szerint áprilistól vezetnék be a vámot, öt hónapon át fokozatosan emelkedő mértékben. A végső érték 20 százalék lenne. A fokozatosságot az indokolja, hogy a kiskereskedők is fel tudjanak készülni az árak változására. Nem kerülne sor viszont mennyiségi korlátozásra.

A javaslatot még az EU-tagállamok képviselőinek is jóvá kell hagyniuk, erre várhatóan március elején kerül sor. Ezzel párhuzamosan kétoldalú tárgyalásokat tervez a bizottság a kínai és vietnami illetékesekkel.

A vizsgálatok szerint az elmúlt évben Kínából 950 millió pár cipő került az uniós tagállamok piacára, ami az előző évhez képest több mint 300 százalékos növekedést jelent. Vietnamból hasonló mértékű emelkedés nyomán mintegy 120 millió pár cipő érkezett.

Uniós megítélés szerint az európai cipőipart, az ottani munkahelyeket veszélyezteti az ázsiai cipők rendkívül alacsony ára, ami a hagyományosan alacsony bérek, munkavédelmi, környezetvédelmi és szociális kiadások mellett a jelentős állami támogatásnak is köszönhető.

Az EU már a múlt év közepe óta vizsgálódik a cipőkkel kapcsolatban. Januárban az Európai Unió tagországainak szakértői úgy döntöttek: nem adható meg a piacgazdasági státus 13 kínai cipőgyártó vállalatnak, és ezzel az EU már lépést tett arra, hogy dömpingellenes-eljárást indíthasson a területére kerülő olcsó kínai bőr- és sportcipők ügyében. Mivel Kínában az árak egy része állami ellenőrzés alatt áll, az EU esetenként állapíthatja meg, hogy egy-egy termék kért ellenértékét piacgazdasági verseny alakítja-e vagy sem. Csak ha a dömping ténye megerősödik - mint az ebben az esetben történt Mandelson szerint -, róhat ki Brüsszel büntetővámot ki a szóban forgó termékekre.

MTI/Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Áremelés előtt a kínai cipők

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!