Feloldja kínai keresőjének öncenzúráját a Google, jelentette be hétfőn este az amerikai keresőóriás. Ennek megvalósítása érdekében a jövőben Hongkongból fogja üzemeltetni a keresőt, azaz a google.cn felhasználóit ott működő szerverekre irányítják majd át, adták hírül nemzetközi hírügynökségek kedd reggel.
Nem lesz többé tabu Tibet
Ez azt jelenti, hogy a google.cn a jövőben nem szűri ki a politikailag kényes tartalmakat. "Az internetnek befolyásos médiumnak kell maradnia, hogy a jövőben is korlátozások nélkül lehessen politikai véleményeket, vallási nézeteket és más fontos dolgokat közölni" - idézi a Spiegel Nicole Wongnak, a Google alelnökének közelmúltbeli nyilatkozatát.
Az óriáscég mostani döntésével nyíltan szembeszáll a kínai kormány akaratával. Peking ugyanis megköveteli az országban jelen lévő internetes cégektől, hogy cenzúrázzák tartalmaikat, például a tibeti konfliktusról vagy a 89-es tüntetések véres leveréséről szóló híreket.
Kína fenyeget
Nem csoda, hogy a hétfői bejelentés kiverte a biztosítékot a hivatalos kínai szerveknél. Az ügyben illetékes hatóság közelebbről meg nem nevezett képviselője szerint a Google megszegte korábbi írásos beleegyezését, viselkedése pedig "hallatlan". A kommunista kormány egyébként korábban már figyelmeztette a Google-t, hogy amennyiben feloldja az öncenzúrát, akkor vállalnia kell döntésének következményeit.
Hogy ez alatt pontosan mit értettek, az valószínűleg rövidesen kiderül. A Google mindenesetre tudatában van annak, hogy a kínai kormány bármikor blokkolhatja a hozzáférést szolgáltatásaikhoz, mint ahogy azzal is számol, hogy kellemetlen helyzetbe kerülhetnek a távol-keleti országban dolgozó munkatársaik.
380 milliós piac
Bár az amerikai vállalat korábban már annak lehetőségét is meglebegtette, hogy kivonul az országból, ezt valószínűleg csak végszükség esetén tenné meg. Kína ugyanis 380 millió felhasználóval online reklám szempontjából is a világ egyik legfontosabb piaca, amelyen - a kínai Baidu mögött - a Google a második számú keresőnek számít, 35 százalékos részesedéssel.
Az internetes világcég még 2006 januárjában indította el keresőprogramját Kínában, amely eddig kiszűrte a pekingi hatóságok számára kényes témákra vonatkozó információkat. Egyes szolgáltatásai jelenleg sem érhetők el a távol-keleti országban - például a YouTube-ot és a Bloggert is blokkolja a kínai kormány.
W. B.
Menedzsment Fórum