Rakodás
A közúti járművet szükség esetén az állat be- és kirakodására alkalmas felszereléssel kell ellátni. Az állat be- és kirakodására megfelelő felszerelést - így például hidat, rámpát, le- és feljárót - kell használni, és ügyelni kell az elcsúszás megelőzésére, valamint az oldalirányú védelemre. A rakodás és szállítás alatt tilos az állatot gépi módon felfüggeszteni, valamint fejénél, szarvánál, lábánál, farkánál, gyapjas bőrénél vagy kötelénél fogva felemelni vagy húzni. Amennyire lehetséges, kerülni kell az elektromos ösztöke használatát.
További feltételek
Állatot abban az esetben lehet szállítani, ha annak azonosítását és nyilvántartását az egész szállítás időtartama alatt biztosítják. Az állatot olyan okmányoknak kell kísérniük a szállítás során, amelyből a hatósági állatorvos ellenőrizni tudja az állat eredetét és tulajdonosát, a kiindulási és rendeltetési helyet, valamint az indulás időpontját.
Állatot az szállíthat, aki szakirányú képzésben részesült, vagy azzal egyenértékű gyakorlati tapasztalattal rendelkezik az állatok kezelésében.
Az állat szállítás alatti ellátásához kísérő szükséges, kivéve ha az állatot biztonságos, megfelelő légcseréjű konténerben szállítják, és a tervezett szállítás idejének kétszeresére elegendő ivóvíz és takarmány áll az állat rendelkezésére olyan tartályban, amelyet az állat nem dönthet fel, a szállító látja el a kísérő feladatait, a szállító az útitervben olyan megállóhelyeket jelöl meg, ahol az állat szakszerű ellátására megfelelő személyzet biztosított. A szállító vagy a kísérő köteles gondoskodni az állat etetéséről és itatásáról, valamint ha szükséges, fejéséről. Tejelő tehenet általában 12 óránként, de legfeljebb 15 órás időközönként meg kell fejni. A kísérő feladatának ellátásához szükséges eszközt és világítást biztosítani kell.
Forrás: Camion Truck
EU-konform állatszállítás
Csak részleteket tudunk bemutatni az új, terjedelmes jogszabályokból, tehát az érintett feladóknak és fuvarozóknak ajánlatos beszerezniük a rendeletek teljes szövegét. Az állatok szállítása eddig sem volt egyszerű feladat, hiszen számos műszaki, állatvédelmi és adminisztratív szabályt kellett betartani.