Az APA hírügynökségnek nyilatkozva Johann Marihart, az Agrana vezérigazgatója elmondta: Magyarországon 25 százalékos áfa terheli a cukrot, míg Ausztriában például ez csak 10 százalék. Ugyanakkor Magyarországon az egyetlen megmaradt cukorgyár - a kaposvári - a hazai szükségleteknek csupán harmadát képes fedezni, a többit importból kell beszerezni - idézte az APA. (Az mfor.hu két hete publikált elemzésében hasonló következtetésekre jutott - Egekben a cukor ára - 400 forint is lehet egy kiló)
A cukorpiaci reform különösen importfüggővé tette Magyarországot - vélekedik Marihart, miközben például Ausztriában a hazai termelés nagyjából fedezi a szükségleteket. Mivel azonban Ausztriában minden cukorkészletet szerződéssel kötnek le, így "kisegítő" szállítmányokat nem is lehet Magyarországra küldeni - idézte a hírügynökség Marihartot. Azért sem, mert a magyar élelmiszer-kiskereskedelem csak igen rövidtávú cukorszállítási szerződéseket köt, és egyebek között a világpiaci áremelkedés ezért is érinti jelentősebben.
Marihart a következő hónapokban nem vár feszültséget a nemzetközi cukorpiacon. Az EU azonban a cukorpiaci reformmal nettóexportőrből nettóimportőrré tette magát, a cukor Európában "pont elegendő". Ennek következtében Ausztria számára is emelkedő árakkal számol Marihart, mint mondta, az idei cukorrépára kötött szerződések Ausztriában már jelentősen magasabb árakon születnek.
A világpiaci cukorár 2009 januárja óta 150 százalékkal, 30 dollárcentre (21,7 eurócent) nőtt egy fontra (45 dekagramm) vetítve. Az EU cukorpiacát részben minimálárral, részben importkvótákkal védi, jelenleg azonban a világpiaci ár már jelentősen magasabb mint az uniós minimálár. (mfor.hu szerk: VP szubjektív írása a cukor áráról Megugró agrárárak és a magyar parasztvakítás címmel érhető el.)
MTI