3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 53,5 pont. Ez azt jelzi, hogy megállt a feldolgozóipar májusban és júniusban tapasztalt enyhe összehúzódása, és júniushoz képest már elkezdett bővülni a szektor.

A július havi index 3,9 százalékponttal magasabb a júniusi értéknél (49,6). Július jellemzően kedvező hónap volt a korábbi években, csak 1996-ban, 2007-ben és 2009-ben volt 50,0 pont alatt az index értéke (49,3, 49,6, és 49,2 pont). A nyers BMI érték is emelkedett júniushoz képest, derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság közleményéből.

A szezonálisan kiigazított index az idei hét hónapból ötször jelzett növekedést, és a két összehúzódó hónapban is alig maradt el az értéke az 50,0 ponttól - a későbbi szezonális kiigazítások fényében még ez is megváltozhat.

Júliusban kettő kivétellel az összes részindex pozitív tartományban tartózkodott, és az indexértékek többsége nőtt júniushoz képest – csak a beszerzési árak és a szállítási átfutási idő indexei mutattak csökkenést.

A júniusi enyhe növekedés után 4,9 százalékponttal lett magasabb az új megrendelések indexe (56,5), és ezzel már hetedik hónapja mutatja a rendelésállomány növekedését. A beszerzési mennyiség indexe (57,9) jelentősen emelkedni kezdett (6,3 százalékponttal) júniushoz képest. A termelési mennyiség indexének (57,8) folyó havi értéke 7,3 százalékponttal nagyobb az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe (65,2) ismételten enyhén csökkent, ezúttal júniushoz képest, de továbbra is az árak dinamikusabb emelkedésére utal. A trend a szezonális kiigazításnak köszönhetően immár tizennegyedik hónapja tart.

A szállítási átfutási idő indexe (40,8) némileg visszaesett, értéke 1,7 százalékponttal alacsonyabb a júniusinál, és az átfutási idők nagyobb mértékű hosszabodására utal. Júliusban elkezdett nőni a vásárolt készletek mennyisége, ami az elmúlt időszakban a legkevésbé sem volt jellemző. A késztermékkészletek alacsonyabbak lettek az elmúlt hónapban. A vásárolt készletek szintje (54,3) júliusban az előző hónapinál 6,2 százalékponttal magasabb. A késztermékkészletek indexe (49,8) 2,1 százalékponttal lett nagyobb, és ezzel a készletmennyiség rendkívül enyhe csökkenésére utal.

A külpiaci mutatók júniushoz képest nagyon kedvezően alakultak. Az importindex (60,0) 8,2 százalékponttal lett magasabb, és továbbra is növekedést jelez. A négy hónapja még erős ütemben csökkenő exportindex értéke (58,4) újból emelkedett, és ezúttal  2,0 százalékponttal lett nagyobb, továbbra is az export bővülésére utalva. A foglalkoztatási index (52,9) nyolcadik hónapja jelzi folyamatosan a foglalkoztatottság növekedését a feldolgozóiparban, és a múlt havihoz képest 0,1 százalékponttal magasabb lett az értéke.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!