Míg 2000 végén még huszonhét olyan vállalat volt, amely ötezernél több dolgozót foglalkoztatott, addig ma már csak tizenöt ilyen cég létezik. Komoly csökkenés tapasztalható a 250-299, illetvez 500-999 főt foglalkoztató társaságok számában is. Ezzel szemben közel 10 százalékkal emelkedett az 5-9 főt alkalmazó cégek száma.
A legnagyobb létszámcsökkenést - 2000-hez viszonyítva - a Videoton Holding Rt. produkálta, a két legnagyobb foglalkoztatónál, a 2003-ban 53 ezer embernek munkát adó MÁV-nál és a 41 ezer alkalmazottal rendelkező Magyar Postánál jelenleg is racionalizálás folyik. Ezzel szemben növelte a munkahelyek számát a Tesco, a Richter, a GE, a Flextronics, a Danubius Szálloda Rt. és az Audi.
A leépítések hátterében racionalizálási vagy visszafejlesztési folyamatok állnak. További okként a kiszervezés, a holdingosodás, a feketegazdaság térnyerése, illetve - főleg az exportra gyártó cégek esetében - a nyugat-európai recesszió merül fel. A szektorokat tekintve az élelmiszeriparban, illetve textil- és cipőgyártásban nyolc százalékkal csökkent a foglalkoztatás. Emellett tavaly a bányászatban és mezőgazdaságban szűnt meg a legtöbb munkahely, írja elemzésében a Világgazdaság.
Egyre fogynak a nagyvállalatok hazánkban
Öt évvel ezelőtthöz képest csaknem felére csökkent Mgyarországon az ötezer vagy annál több főt foglalkoztató nagyvállalatok száma. A Világgazdaság által megkérdezett szakértők okként a kitelepüléseket, a recessziót és a szükségszerű racionalizálási folyamatokat jelölik meg.