4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két helyet előrelépve már a 13. Budapest az Ernst & Young (E&Y) tanácsadó cég legkedveltebb befektetési célpontokat összesítő, most közzétett listáján.

Az összes, Magyarországra irányuló beruházások száma azonban kismértékben csökkent 2000-ben, így Lengyelország túlszárnyalta, Csehország pedig hajszálnyira megközelítette a magyar teljesítményt. Legdinamikusabban, két és félszeresére a távközlési beruházások száma nőtt Európában.

Összesen 26 új beruházási projektet számoltak össze tavaly Budapesten az E&Y jelentésének készítői. Ezzel a főváros éppen csak kimaradt a régiók és városok tizenkettes "felsőházából". Az első húsz között azonban Budapest egyetlenként képviseli a rendszerváltó gazdaságokat.

A magyar összteljesítmény romlása szinte teljes egészében a feldolgozóipari beruházások száma visszaesésének köszönhető. E téren Lengyel- és Csehország is megelőzte Magyarországot. Alacsony szintről bár, de csaknem megduplázta az új beruházások számát Szlovákia.

A szektorok versenyében még mindig a szoftveripar dominál, a beruházások közel ötödével. A leglátványosabb fejlődést azonban a távközlési ágazat és az üzleti szolgáltatások területe mutatta fel, 150, illetve 90 százalékos növekedéssel.

A 32, ezer munkahelynél többet teremtő európai feldolgozóipari projekt legnagyobb része a visegrádi négyek valamelyikében valósult meg. Bár a feldolgozóiparban Ausztriánál vonzóbbak az alacsonyabb munkaerő-költségű rendszerváltó államok, a dinamikus szoftverfejlesztők általában csak Bécsig mennek keletre. Ezen a téren egyértelmű az osztrák főváros fölénye visegrádi versenytársaival szemben. A második legjelentősebb beruházó, az elektronikai szektor viszont 227 projektje 10 százalékát valósította meg Magyarországon és Csehországban.

Az államok versenyében továbbra is a brit--francia--német trió áll az élen, változatlan sorrendben. A leglátványosabb fejlődést mégis a déli területek könyvelhették el. Spanyolország negyedik helye elsősorban Katalónia tartós vonzerejének köszönhető, míg a legnagyobb mértékben, 33 százalékkal az Olaszországban eszközölt beruházások száma nőtt.

Az összesen 2243 beruházás 44 százalékát az Egyesült Államok vállalatai valósították meg Európában. Jóval lemaradva követik a tengerentúli cégeket a német, a brit és a japán vállalkozások.

Az elmúlt évnek a befektetéseket fogadó országok szempontjából kedvező fejleménye volt, hogy nem csak a beruházások száma nőtt 5 százalékkal, de a projektek átlagos mérete nagyobb lett. Tavaly összesen 370 ezer munkahelyet teremtettek vagy mentettek meg az E&Y által számba vett beruházások. Az E&Y értékelése szerint a vonzó célrégióknak egyre nagyobb kritikus tömeggel kell rendelkezniük, ahogy a befektetők növekvő mértékben az emberekre és akcióik sebességére koncentrálnak.


Két éve, 1999-ben -- ami a legutóbbi olyan év, melyhez teljes körű és részletes adatok állnak rendelkezésre -- a magas jövedelmű országok az összes amerikai működőtőke-befektetés meglepően nagy, 85 százalékos részét kapták (szemben az 1998-as 80 százalékkal), ami azt bizonyítja, hogy az amerikai gyártók számára a tengerentúli befektetéseik esetében nagyobb jelentőséggel bírnak a nem bérjellegű tényezők -- mondta Mark Walton, a Deloitte & Touche (D&T) ügyvezető partnere. Az 1999-es évben az amerikai cégek közvetlen európai tőkebefektetései 58 százalékkal, 22,8 milliárd dollárra nőttek. A globális érték 36 milliárd dollár volt, ami a D&T konzervatív becslése szerint 42 milliárdra nőhetett 2000-ben, az amerikai gazdaság harmadik negyedévtől tapasztalható lassulása ellenére. A legdinamikusabb növekedés 1999-ben a gépjárművek és az elektronika területén volt tapasztalható, a célországok közül pedig kimagaslott Nagy-Britannia több mint 10 milliárd dolláros tőkevonzásával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!