A globális távközlési ágazatban az utóbbi tíz év legnagyobb ügyleteként értékelik, hogy a Deutsche Telekom (DT) 39 milliárd dollárért (28 milliárd euró) eladja amerikai üzletét az AT and T-nek. Az ügylet még nincs lezárva, versenyhatósági jóváhagyásra vár, és nem zárható ki, hogy a jóváhagyást feltételekhez kötik majd. Ha a tranzakció végleg meghiúsulna, a fájdalomdíj 3 milliárd dollár, készpénzben.
A Magyar Telekom főrészvényese a nagyobb pénzügyi mozgástérrel európai üzletét, elsősorban innovációs stratégiáját akarja erősíteni. Az eladás révén befolyó pénzből ugyanakkor a 42 milliárd eurós adósságállományt 30 milliárdra szeretné csökkenteni, és eddigi legnagyobb, 5 milliárd eurós részvény-visszavásárlási programját is végrehajtaná a DT.
A DT jelenlegi akvizíciós politikája nem változik: az újabb bevásárlások - ha egyáltalán lesznek - az eddigi tevékenységek kiegészítését, fejlesztését szolgálják majd, elsősorban a nagysebességű internetszolgálatás európai kiépítésére és a modern internet-termékek fejlesztésére összpontosítva. Mint a német távközlési vállalat pénzügyi igazgatója, Timotheus Höttges elmondta, Afrika és Ázsia nem szerepel a DT terjeszkedési radarjának hatókörében. A Deutsche Telekom mintegy 11 évvel ezelőtt indította amerikai üzletét; a T-Mobile USA seattle-i székhellyel 38 ezer dolgozót foglalkoztat. René Obermann vezérigazgató az ügylettel kapcsolatban hétfőn már Seattle-be is utazott.
A DT egyidejűleg öt vasat tartott tűzben, a piacvezető AT and T csak néhány hónapja került a képbe, és végül az alkudozások során 25 milliárd dollárt volt hajlandó adni készpénzben és 14 milliárdot saját részvényben. Ez utóbbi nem kevés, hiszen a világ legnagyobb távközlési cége 8 százalékának felel meg.
MTI