Az Iveta Radicová vezette kormány már korábban döntött hat, az állam száz százalékos tulajdonában lévő városi hőerőmű eladásáról. Döntése éles bírálatokat váltott ki a Robert Fico vezette ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt részéről. A Slovak Telekomban az állam a részvények 49 százalékát tartja a kezében, tehát kisebbségi tulajdonos.
Anna Bubeníková, a szlovák nemzeti vagyonalap elnöke újságíróknak elmondta: az alap megbízást kapott a kormánytól, hogy elemezze a Slovak Telekom eladásának lehetőségeit. A privatizációs tervekben a szlovák autóbusz vállalat regionális cégeinek az eladása is szerepel. Anna Bubeníková szerint a Slovak Telekom kisebbségi részvénycsomagjának eladását lehetetlen megvalósítani a többségi tulajdonossal, a Deutsche Telekommal való együttműködés nélkül. A Deutsche Telekom a részvények 51 százalékának tulajdonosa. A legvalószínűbb és legkézenfekvőbb megoldás az, ha az állam a Deutsche Telekomnak ajánlja fel részvénycsomagja megvételét.
Piaci szakértők elemzése szerint a Slovak Telekom értéke nagyjából megfelel a cég tavalyi bevételeinek, amelyek 934,3 millió eurót tettek ki. A kérdés az, hogy a Deutsche Telekom hajlandó-e ennyit fizetni a kisebbségi részvénycsomagért. A másik megoldás a részvénycsomag tőzsdei eladása lenne, Pozsonyban vagy egy külföldi tőzsdén.
A Slovak Telekom tavalyi bevételei 934,3 millió eurót tettek ki, éves szinten négy százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2009-ben. Az adózott nyereség 120,9 millió euróra rúgott, 17 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2009-ben. A szlovák kézben lévő 49 százalékos részvénycsomagból 34 százalék az ipari minisztérium, 15 százalék pedig a nemzeti vagyonalap tulajdonában van.
MTI