A Braun, az Electrolux, a HP és a Sony a leselejtezett elektronikai eszközök visszavételének és hasznosításának megszervezése céljából European Recycling Platform (ERP) néven alapított közös társaságot, amely európai szinten 15 százalékos részesedést képviselhet az elektronikai hulladékok hasznosításában. Az ERP a rendszer logisztikáját és a hasznosítását külső vállalkozásokra bízza, a leselejtezett eszközök visszavétele pedig a települési hulladékgyűjtő pontokra, valamint a kiskereskedelmi hálózatokra épül majd.
[ajanlo=84][igazitas=left/]
Az EU vonatkozó direktívája, a gyártói felelősség elvét bevezető közösségi szabályozás 2005 augusztusában lép életbe, ezután a gyártó, illetve a közösség területére importáló cégeknek gondoskodniuk kell a leselejtezésre szánt termékek visszavételéről és hasznosításáról.
Bár az ERP hálózata kiépítésének első ütemében nem számol Magyarországgal, a brüsszeli direktíva a hazai cégeket is érinti. Ezzel párhuzamosan a piaci szereplők felkészülése is megkezdődött a hasznosítási feltételeinek megteremtésére. Az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) kezdeményezésére saját, közhasznú alapon működő, koordináló szervezet létrehozását tervezi e-WM csoport néven.
Szintén koordinációra vállalkozna az Elektro-Waste Kht. is, amelyet viszont hulladékhasznosítással foglalkozó cégek hoztak létre azzal a céllal, hogy gyártó és importőr cégeket a tagjai közé vonva működjön közre az utóbbiak kötelezettségeinek teljesítésében, írja a Világgazdaság.
Elektronikai hulladék hasznosításra szövetkeznek az európai gyártók
Négy vezető gyártó cég európai hulladékhasznosító rendszer kiépítésébe kezdett a jövőre életbe lépő uniós környezetvédelmi normák teljesítése érdekében. Magyarországon a gyártókon kívül a hasznosításban érdekelt cégek is szervezkednek, írja a Világgazdaság.