3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csaknem 50 százalékkal zuhant egy év alatt a Nagy-Britanniába munkavállalási céllal érkező kelet-európai EU-polgárok száma a brit belügyminisztérium csütörtökön kiadott legfrissebb, idei második negyedéves összesítése szerint.

A tárca - amely nem akadályozza, de folyamatosan figyeli a bevándorlást a 2004-ben uniós taggá lett nyolc kelet-európai országból, köztük Magyarországról - azt közölte a csütörtöki jelentésben, hogy az idei második negyedévben a térségből összesen 26 150-en kérték nagy-britanniai munkavállalásuk bejegyzését. A tavalyi második negyedévben még valamivel több mint 46 ezren érkeztek a keleti EU-országokból a brit munkapiacra.

A brit belügyminisztérium szerint a visszaesés fő oka a Lengyelországból érkezők számának drasztikus csökkenése: az idei második három hónapban 12 685 lengyel állampolgár kérte nagy-britanniai munkavállalásának bejegyzését, jóllehet a tavalyi azonos időszakban még csaknem 29 ezer, két éve pedig több mint 37 ezer lengyel állt munkába brit cégeknél. A tárca a többi térségi országból érkezők számáról nem közölt adatokat csütörtöki kimutatásában.

Nagy-Britannia a 2004-es bővítés után nem élt a kelet-európai munkavállalás átmeneti korlátozásának lehetőségével, munkapiacát azonnal megnyitotta az új tagállamok előtt. London mindössze annyi feltételt szabott, hogy az ezekből az országokból érkezőknek be kell jegyeztetniük állásukat a brit belügyminisztériumnál, és egy évet fizetett munkaviszonyban kell tölteniük, mielőtt a szociális ellátó rendszer szolgáltatásait igénybe vehetik.

A kelet-európai - és általában az uniós - bevándorlás kevéssé népszerű a súlyos recesszió szorításában élő britek között. A Financial Times nemrégiben öt nagy EU-tagállamban - Nagy-Britanniában, Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban - tette fel azt a kérdést, hogy a helyiek mennyire támogatják vagy ellenzik a külföldi uniós állampolgárok szabad munkavállalását országukban.

A felmérés szerint a legnagyobb ellenszenv Nagy-Britanniában mutatkozott: itt a válaszolók 54 százaléka mondta azt, hogy "valamennyire", vagy "erősen" ellenzi az EU-jogszabályokban rögzített munkavállalási szabadságot, amelyet alig több 30 százalékuk támogatott.

A tekintélyes londoni gazdasági napilap kimutatta azt is, hogy egyre több brit jelentkezik az eddig jórészt kelet-európai EU-munkavállalók által betöltött, alacsony fizetésű, nehéz fizikai munkával járó állásokra a mély brit recesszió nyomán tömegessé váló munkanélküliség miatt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!