A 42 kilométeres gázvezeték 26,5 millió eurós költséggel épül, ebből 7 millió az európai uniós támogatás, a többi - a román Digi 24 hírtelevízió értesülése szerint - Románia hozzájárulása. A hírforrás szerint Románia azért kényszerül - többek közt Magyarország irányába is - exportálni a hazai termelésű földgázt, mert preferenciális energiapolitikája miatt kötelezettségszegési eljárást indított ellene az Európai Unió.
Románia 2007-es uniós csatlakozásakor kötelezettséget vállalt arra, hogy fokozatosan liberalizálja a belföldön még szabályozott energiaárakat. Bukarest megállapodott az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal, hogy a hazai termelésű gáz ezer köbméterenkénti 160 dolláros árát fokozatosan az importgáz (400 dollár körüli) áráig emeli, hogy a külföldi energiacégek is beléphessenek erre a piacra. Az ország jelenleg földgáz-szükségleteinek háromnegyedét saját termelésből fedezi, ami az orosz importgáz árának harmadába kerül.
Az Európai Unióval társulási egyezményre készülő Moldovai Köztársaság földgázszükségletét eddig több mint 90 százalékban orosz importból fedezte, így az Ungheni-Jászvásár gázvezeték megépítése csökkenti az ország energetikai kiszolgáltatottságát.
A vezeték maximális áteresztő kapacitása évi egymilliárd köbméter, ami a Moldovai Köztársaság évi földgáz-szükségletének harmadát fedezheti - közölte az Európai Bizottságra hivatkozva a román Adevarul című lap.
MTI