4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hónapokban több európai gázszolgáltató kardoskodott amellett a Gazpromnál, hogy az olajár mellett a gáz tőzsdei árát is vegyék figyelembe a gáz szállítási árnál. Nyugat-Európában több cégnek sikerült is eredményt elérni az oroszoknál, Magyarországon azonban a sajátos szabályozás miatt a fogyasztók nem sokat éreznének abból, ha a szolgáltatók olcsóbb gázt szereznének. Mfor.hu-háttér.

Mivel a nyugat-európai gázszolgáltatók többsége kétharmad részben az olajárhoz kötött gázszerződésekkel rendelkezik a Gazprommal, így az olaj árának elmúlt hónapokban tapasztalt szárnyalása jelentősen megnövelte a gáz beszerzésének költségét, miközben a világpiacon a gáz tőzsdei jegyzése jóval alacsonyabb szinten állt. Éppen ezért Európa nyugati fele most azért lobbiznak a Gazpromnál, hogy csökkentsék az orosz gáz árát is. Többek között az E.On, a GDF Suez és az Eni is ért már el eredményt a tárgyalásokon, a korábbinál nagyobb arányban veszik figyelembe a gáz tőzsdei árát.

A legjobban azonban a britek jártak, ott ugyanis a szolgáltatók már évek óta inkább az azonnali árak alapján szerzik be a gázt. Így miközben a Brent típusú kőolaj ára idén már 7 százalékkal emelkedett, a britek a 14 százalékos csökkenést bemutató tőzsdei ár alapján kapják a nyersanyagot. Szakemberek szerint ha a legnagyobb európai szolgáltató, az E.On el tudná érni, hogy teljes egészében a tőzsdei ár számítson, akkor az teljesen új alapokra helyezheti a kontinensen a gáz árjegyzését, elmozdulhat abba az irányba, ahol a brit és az amerikai gyakorlat van.

Jelenleg a Nyugat-Európába szállított gáz árában hat-kilenc hónapos késéssel jelenik meg az olajár változása, így a mostani magas olajárak majd csak nyáron jelennének meg az árakban.

"A hosszútávú gázszállítási szerződéseket folyamatosan újratárgyalják általában háromévente. Ezeken az újratárgyalásokon sikerült most eredményt elérnie néhány országnak a Gazpromnál" - mondta az mfor.hu kérdésére Barta Judit, a GKI Energiakutató ügyvezetője. A szakember szerint azonban ennek ára volt: az oroszok cserébe a kötelező átvétel arányának emelését kérték. Az eredeti szerződés szerint ugyanis általában az éves megrendelés 85 százalékát kell kötelezően átvennie a szolgáltatóknak, 15 százalék a mozgástér.

A fogyasztók nem éreznék meg

Hazánk esetében a hosszútávú szerződés 2015-ben jár le az oroszokkal, új szerződés csak utána születhet. Jelenleg az árak száz százalékban az olajárhoz kötöttek. "Mi is folyamatosan tárgyalásban állunk nem csak a Gazprommal, hanem az összes partnerünkkel, hogy kedvezőbb árjegyzést alkudjunk ki" - mondta kérdésünkre Kutas István, az E.On hazai szóvivője.

A szakember ugyanakkor hozzátette: a tőzsdei gázár és az olajár különbsége folyamatosan változik, amikor a gáz ára csúcson volt két és fél éve, akkor például volt példa arra is, hogy az import gázt nem hozták be az országba, hanem a gáztőzsdén haszonnal túladtak rajta. Azóta annyi változott, hogy a válság hatására csökkent a gáz iránti kereslet, a gazdasági nehézségek sokakat energiatakarékosságra ösztönöztek.

Még ha sikerülne is alacsonyabb árat kialkudnia az E.Onnak a hazai árak esetében, a fogyasztók többsége akkor sem érezné meg az árcsökkenést. A hazai szabályozás ugyanis jelenleg olyan, hogy csak 60 százalékban engedi figyelembe venni a hosszútávú szerződéseket a nagykereskedelmi árban, 40 százalékban a gáz tőzsdei jegyzése számít. Ezzel pedig a gázszolgáltató veszít, hiszen drágább forrásból szerzi be a nyersanyagot, de azt nem érvényesítheti a nagykereskedelmi árakban. Éppen ezért leginkább az E.On érdeke, hogy nyugat-európai társaihoz hasonlóan eredményt érjen el a tárgyalásokon.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!