3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megállt a feldolgozóipar visszaesése, és a Beszerzési Menedzser Index (BMI) lassú fellendülést jelez. A BMI januárban 53,5 pontra emelkedett, közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 53,5. Megállt a feldolgozóipar 2008 szeptemberében kezdődött összehúzódása, és decemberhez képest kis mértékben bővült is. A január havi index 4,4 százalékponttal magasabb a decemberi értéknél (49,1), és 2008 augusztusa óta az első 50,0 pont feletti érték. Január hagyományosan erős hónap, korábban csak 1997-ben, 2005-ben és 2009-ben volt 50,0 pont alatt januárban az index értéke (rendre: 49,1; 48,2; 38,0). A nyers BMI érték is jócskán nőtt decemberhez képest, ez az év végi leállások és a rövidebb termelési időszak elmúlását jelzi. Legalább tizenhat egymást követő hónapban az elmúlt 15 évben még egyszer sem zsugorodott a feldolgozóipar, a korábbi rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszak tartotta – ez a rekordsorozat most véget érni látszik.

Januárban mindegyik részindex pozitív tartományban tartózkodott, és az indexértékek csak két esetben (beszerzési árak és foglalkoztatottság) csökkentek decemberhez képest. A decemberi enyhe csökkenés után 6,4 százalékponttal lett magasabb az új megrendelések indexe (56,0), két hónap után visszatérve a bővülő tartományba. A beszerzési mennyiség indexe (55,2) nagy mértékben növekedett (8,9 százalékponttal) decemberhez képest. A termelési mennyiség indexének (56,2) folyó havi értéke 8,3 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz viszonyítva.

A beszerzési árak indexe csökkent decemberhez képest, de még így is az árak lassuló ütemű növekedését mutatja. Immár nyolcadik hónapja tart ez a trend (55,5). A szállítási átfutási idő indexe (50,8) ezúttal emelkedett, értéke 2,8 százalékponttal magasabb a decemberinél, és az átfutási idők kis mértékű rövidülésére utal. Januárban megállt a vásárolt készletek mennyiségének csökkenése, és december után a késztermék készletek is növekedésnek indultak. A vásárolt készletek szintje (50,5) januárban az előző hónapinál 2,3 százalékponttal magasabb. A késztermékkészletek indexe (52,2) 2,8 százalékponttal lett nagyobb, és ismét a készletmennyiség enyhe bővülésére utal.

A külpiaci mutatók decemberhez képest rendkívül jól alakultak. Az importindex (57,8) 7,0 százalékponttal lett magasabb, és harmadik hónapja mutat bővülést. A múlt hónapban rendkívül enyhe exportszűkülést jelző exportindex értéke (61,8) ezúttal 12,7 százalékponttal ugrott meg, és az export dinamikus növekedésére utal. A foglalkoztatási index (50,2) második hónapja jelzi folyamatosan a foglalkoztatottság bővülését a feldolgozóiparban, de a múlt havihoz képest 1,3 százalékponttal kisebb lett az értéke, és a későbbi szezonális kiigazítások során elképzelhető, hogy 50,0 pont alá fog kerülni az index értéke.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!