4p

Idén nyáron két nagy cég is bevállalta a videómegosztós, blogos reklámokat. A Coca-Cola a Feritívivel, a UPC pedig a Szigethez kapcsolódó videókkal népszerűsítette magát. Az eredmények nem maradtak el: a siker még a szolgáltatókat is meglepte. Mfor.hu háttér.

Beindult az üzlet (Mfor-montázs)

Az idei nyár áttörést hozott a magyar videómegosztók életében: a nemrég Index érdekeltségbe került Videobombon két nagy cég is reklámozott videóblogokon, a T-Online érdekeltségébe tartozó Videa.hu-n pedig a szigetes Iwiw-helyszíneken felvett videókat lehet megtalálni - ez egyfajta önreklám a T-Online háza tájáról.

A nyári videóblog-sort a Feritíví nyitotta meg: a cél az volt, hogy minél többen látogassák meg a Coca-Cola egyik rendezvényét, a balatoni Coke-Clubot, aminek segítségével az üdítőitalmárka is nagyobb népszerűségre és elismertségre tegyen szert a fiatalok körében. A videónapló főszereplője Feri volt, aki egyetlen alkalommal sem mulasztotta el megjegyezni, hogy ő bizony a Coke-Club színpadnál sátorozik, s az egyes epizódok végén meg is jelent az üditőitalmárka riportja.

Persze a videók nem magáról a termékről szóltak: Feri furcsa stílusban kalauzolta végig a blog látogatóit a Siófok környéki, fröccsel, a Zab-áll-da elnevezésű lángossütővel és habpartikkal együtt furcsa hangulatot árasztó strandon.

Szőke kapitány akcióban

Eleinte úgy tűnhetett, hogy a Feritíví a Coke-Club bevezető, ismertségnövelő kampányának része volt, mert az első komolyabb esemény, a Freestylers-koncert után véget ért a blog. A szerző folyamatos visszatérése viszont nem bizonyult porhintésnek: Feri fogta sátrát, és beköltözött a Szigetre. Itt is a Coca-Cola bulihelyszíne volt a központ, sőt a videók készítői már bátrabbak voltak: az üditőital-márka reklámját nemcsak a videók végén, hanem az egyes epizódok közben is látni lehetett.

Szintén a Szigethez kapcsolódik a Videobombon látható másik cég, a UPC kampánya. Itt nem egy videóblogot támogatott a vállalat, hanem többféle Sziget-videósorozat előtt tűnt fel Szőke-kapitány alakja, amint heves mozdulatokkal szórakozásra buzdítja a látogatókat. Így Para-Kovács Imre újságíró blogján és az Index hírportál felvételei előtt is látható a rövid "szpot".

"Számítottunk arra, hogy az idei nyár változást hoz a videómegosztók életében, de ez a siker minket is meglepett" - mondta az mfor.hu kérdésére Dobó Mátyás, a Videobomb üzemeltetője. A sikert számokban is ki lehet fejezni: becslése szerint tavasz óta mintegy három-négyszázmillió forint forgalmat generáltak a videós reklámokból. Pontos adatokat azért nem lehet mondani, mert a közösségi webes megjelenésre összetett kampányokat dolgoznak ki a cégek, s ezeknek egyben kezelik a költségvetését.

Növekvő hatékonyság

Dobó Mátyás elmondta azt is, hogy a webvideós reklámok hasznossága egyre növekszik: az úgynevezett GRP-mutatóval a reklámszakemberek azt számolják ki, hogy egy adott célcsoport egy százalékát hány forintból lehet elérni - az internetes felvételekbe ágyazott reklámoknál ez az összeg erősen megközelítette a hagyományos televíziók átlagos értékét, ami 30 ezer forintnak felel meg.

Mindezt megerősítette a lapunknak nyilatkozó UPC is. A cég szerint a szigetes videóblogok szponzorációja miatt sokan azt hiszik, hogy a vállalat közvetlen, a Szigeten is megjelenő szponzor volt. Bár a fesztivál csak nemrég ért véget, így a kampány kiértékelésének nagy része még hátra van, annyi már most tudható, hogy majd minden nap többen látták a UPC által támogatott oldalakat, illetve videókat, mint magát a Szigetet. A filmletöltési adatokkal kapcsolatban Dobó Mátyás is azt mondta, hogy több mint egymilliószor nézték meg a fesztivál alatt a Videobombon látható felvételeket.

Az idei aktivitás azért is tűnhet meglepőnek a cégek részéről, mert korábban nem találtak fogást a videómegosztókon. Bár elemzők nemzetközi szinten is azt jósolták, hogy a közösségi kisfilmes oldalakban óriási lehetőségek vannak, ennek ellenére ez az üzlet csak elég lassan indult be.

Parajelenségek a Magyar Postánál

Magyarországról csak egy előzményt tudunk példaként felhozni: az utóbbi időszak legkomolyabbnak tűnő, videókkal és egy önálló marketingbloggal is megtámogatott közösségi webes kezdeményezését a Magyar Posta indította el. A webnapló bejegyzéseit és videóit egy kitalált csapat, az Elsőbbségi Különleges Alakulat "vadászai" (ELKA Hunters) írták.

"Feladatuk" az volt, hogy bebizonyítsák: nincs minden rendben a Magyar Posta elsőbbségi szolgáltatásával. Az ugyanis nem lehet, hogy a küldemények maguktól ilyen gyorsan érnek célba, tehát bizonyára parajelenségek kísérik a levelek és csomagok útját.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!